Gailardia ogrodowa - Gaillardia hybrida

2020-07-16 15:53 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Gailardia ogrodowa jest byliną z rodziny złożowych Compositae. Nazwa gatunkowa jest nazwą zbiorową mieszańców pochodzących od gatunku Gaillardia aristata (syn. Gaillardia grandiflora), występującego w stanie naturalnym w Ameryce Północnej. Rośliny osiągają 30–70 cm wysokości. Liście i pędy są miękko owłosione.

Gailardia kwitnie od końca czerwca do września. Duże (średnicy ponad 8 cm) koszyczki osadzone są na szczytach sztywnych pędów. Kwiaty języczkowe są intensywnie zabarwione - są żółte, czerwone, purpurowe, jedno lub wielobarwne, natomiast kwiaty rurkowe, które zajmują środek koszyczka, mają barwę brunatno-purpurową, niekiedy są silnie wyrośnięte.

Gailardia najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne. Sadzi się ją w grupach na rabatach. Nadaje się także na kwiat cięty.

Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane wiosną (od połowy marca) lub przez podział roślin, także wiosną (najlepiej dzielić roślinę co 2–3 lata, a jeśli rośnie w glebie piaszczystej i suchej, gdzie wytworzyły długi korzeń palowy – można co 4–5 lat). Rozstawa roślin przy sadzeniu wynosi 30 x 40 cm.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów czerwono-żółta