Gailardia ogrodowa - Gaillardia hybrida

2020-07-16 15:53

Gailardia ogrodowa jest byliną z rodziny złożowych Compositae. Nazwa gatunkowa jest nazwą zbiorową mieszańców pochodzących od gatunku Gaillardia aristata (syn. Gaillardia grandiflora), występującego w stanie naturalnym w Ameryce Północnej.

Gailardia kwitnie od końca czerwca do września. Duże (średnicy ponad 8 cm) koszyczki osadzone są na szczytach sztywnych pędów. Kwiaty języczkowe są intensywnie zabarwione - są żółte, czerwone, purpurowe, jedno lub wielobarwne, natomiast kwiaty rurkowe, które zajmują środek koszyczka, mają barwę brunatno-purpurową, niekiedy są silnie wyrośnięte. Rośliny osiągają 30–70 cm wysokości. Liście i pędy są miękko owłosione.

Gailardia najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne. Sadzi się ją w grupach na rabatach. Nadaje się także na kwiat cięty.Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane wiosną (od połowy marca) lub przez podział roślin, także wiosną (najlepiej dzielić roślinę co 2–3 lata, a jeśli rośnie w glebie piaszczystej i suchej, gdzie wytworzyły długi korzeń palowy – można co 4–5 lat). Rozstawa roślin przy sadzeniu wynosi 30 x 40 cm.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów czerwono-żółta