Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ - Phyllostachys aureosulcata ‘Spectabilis’

2020-07-16 15:53

Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ należy do najpiękniejszych i równocześnie najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych. Jego łodygi mają piękny żółtozielony kolor.

Bambus ten może dorastać do 4–7 m wysokości, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Liście średniej wielkości są soczyście zielone i błyszczące, niektóre z nich mają delikatne kremowe paski. Wiosną i wczesnym latem pod wpływem słońca pędy wybarwiają się na czerwono. Młode źdźbła są cytrynowożółte i szorstkie, gdzieniegdzie mają zielone wyżłobienie w międzywęźlach, a starsze rośliny mają w wyżłobieniu zielone paski. Łodygi mogą osiągać maksymalnie 4 cm średnicy. W dolnej części dość często „zygzakują”. Zarówno młode jak i starsze łodygi wyglądają bardzo dekoracyjnie. Młode bambusy są gęsto ulistnione aż do ziemi. Pędy tego bambusa są jadalne.

Fylostachys złotobruzdowy jest bambusem drzewiastym i jak wszystkie bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość.

Fylostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkową na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Chętnie jest wykorzystywany w orientalnych kompozycjach z innymi bambusami. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Preferują one ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie powinna zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny do -24 st. C. Przez pierwsze lata w gruncie zaleca się okrywanie na zimę. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Bambusy w donicach nie są tak odporne jak te, rosnące w gruncie o powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy go całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój drzewiasty