Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ - Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’

2020-07-16 15:53 www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ to odporny bambus o drzewiastym pokroju. Ma żółto-złote łodygi, które w pełnym słońcu mogą wybarwiać się na czerwono. Idealny do posadzenia w grupie z innymi bambusami. Znakomicie wygląda w zestawieniu z czarnym bambusem (Phyllostachys nigra). Wykształca początkowo szorstkie, później lśniące pędy o średnicy do 5 cm. Liście tego bambusa są intensywnie zielone, błyszczące, średniej wielkości. Niektóre z nich mają białe paseczki.

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ rośnie prosto, a końce łodyg lekko zwisają. Jego pędy są jadalne. Może dorastać do 4–6 m wysokości, jednak w naszym klimacie pozostanie niższy. Znakomicie nadaje się zarówno do dużych donic na taras, jak również jako gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Chętnie wykorzystuje się go w orientalnych kompozycjach z innymi trawami.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Preferują one ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -26 st. C. Przez pierwsze lata w gruncie zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój drzewiasty