Fylostachys złotobruzdowy - Phyllostachys aureosulcata

2020-07-16 15:53

Fylostachys złotobruzdowy to bambus drzewiasty o zielonych łodygach z żółtą rynienką. Ma zielone i błyszczące liście. W swoim naturalnym środowisku może dorastać nawet do 6–10 m wysokości, w Polsce jednak pozostanie niższy.

Fylostachys złotobruzdowy znakomicie nadaje się do dużych donic na taras, jak również jako gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Często jest wykorzystywany w kompozycjach z innymi trawami. Fylostachysy można przycinać na dowolną wysokość. Bambus ten wykształca prosto rosnące zielone łodygi, mogą one mieć do 4 cm średnicy. Młode pędy mają gęste włoski. Osłonka łodygowa ma kolor jasnożółty, jest ozdobiona zielonymi lub brązowymi paseczkami oraz krótkimi włoskami, często ma krótki odstający języczek. Pędy rośliny są jadalne.

Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie powinna zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -26 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu do gruntu zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 6 m - 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE