Funkia 'Wide Brim' - Hosta hybrida 'Wide Brim'

2020-07-16 15:53
Funkia 'Wide Brim' -
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Funkia 'Wide Brim' -

Funkia 'Wide Brim' to stosunkowo stara odmiana, uzyskana przez Paula Adena w 1979 roku, ze skrzyżowania odmian ‘Bold One’ i ‘Bold Ribbons’.

Funkia 'Wide Brim' tworzy zwarte, gęste, niemalże idealnie półkuliste kępy o wysokości około 40 cm i szerokości do 90 cm. Sercowate, mięsiste liście, o długości 25 cm i szerokości 15 cm są zielone z zielono-żółtym marginesem za młodu, w trakcie sezonu staja się coraz bardziej niebieskawe, o żółtym marginesie. Na stanowiskach bardziej nasłonecznionych marginesy stają się jaśniejsze i uzyskują barwę niemalże śmietankową. Hosta ta rośnie dość szybko (po 4 latach ma już około 15 odrostów). Po kilku latach liście staja się większe (o średnicy do 20 cm) i niemalże okrągłe, a margines staje się znacznie szerszy i bardziej okazały. Kwiaty są jasnofioletowe, wyrastają w sierpniu, na zielonych pędach o długości 45-55 cm.Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Znosi jedynie poranne lub wieczorne słońce.Doskonale wygląda jako soliter, świetnie nadaje się też na rabaty bylinowe i do dużych, cienistych ogrodów.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Wysokość 40 cm - 55 cm
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021