Funkia 'Vanilla Cream' - Hosta hybrida 'Vanilla Cream'

2020-07-16 15:53
Funkia 'Vanilla Cream'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Funkia 'Vanilla Cream'

Funkia 'Vanilla Cream' to odmiana wyselekcjonowana przez P. Aden w 1986 roku, ze skrzyżowania host: 'Aden 456' i 'Little Aurora'.

Funkia 'Vanilla Cream' tworzy niewielkie, wzniesione kępy o wysokości 20 i szerokości około 25 cm, przy średnicy blaszek liściowych około 4-5 cm. Liście sercowate, dość grube, o cienkich, złotożółtych blaszkach (ich odcień zmienia się w trakcie sezonu od bladej zieleni do kremu), u starczych egzemplarzy silnie unerwione i lekko pomarszczone, o dość dość długich ogonkach liściowych.

Kwiaty lawendowe, pojawiają się na przełomie lipca  i sierpnia na wystających ponad kępę liści, czerwono nakrapianych, pędach kwiatostanowych o wysokości około 30 cm. Funkia 'Vanilla Cream rozrasta się dość dobrze, najlepiej rośnie w półcieniu, ale dobrze znosi również większe nasłonecznienie.Doskonale nadaje się do kompozycji roślinnych, szczególnie dekoracyjna w zestawieniu z roślinami o ciemnym ulistnieniu, znakomicie rozjaśnia rabaty. Dzięki dość płytkiemu systemowi korzeniowemu świetnie nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 35 cm
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielonożółta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021