Funkia lancetolistna - Hosta lancifolia = H. cathayana

2020-07-16 15:53 Agnieszka Mike-Jeziorska
funkia lancetolistna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia lancetolistna (jap. Akikaze Giboshi, Saji Giboshi, Koba Giboshi) to hosta w naturalnym środowisku występująca w Japonii, skąd została sprowadzona  do Europy w XVII wieku, jako jedna z pierwszych.

Tworzy wzniesione, regularne kępy o wysokości 25-30 cm i szerokości około 35-50 cm, dachówkowato zachodzących na siebie, błyszczących liści. Blaszki liściowe lancetowate, lekko pofalowane, o długości 10-15cm i szerokości 5-7cm, o żywo zielonej, jednolitej barwie, utrzymującej się niezmiennie przez cały sezon wegetacyjny. Tempo wzrostu szybkie. Kwiaty fioletowe, ukazują się na roślinie na przełomie czerwca i lipca, na długich 50 centymetrowych, jasnozielonych pędach.
Funkia lancetolistna najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, ale toleruje również miejsca bardziej nasłonecznione, ze względu na nieco większą niż u pozostałych host odporność na suszę.
Doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych, na rabaty bylinowe oraz pod korony drzew i krzewów, jako świetna roślina okrywowa, doskonała również do pojemników.

Rozmnaża się wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną, co jest bardzo łatwe, ze względu na wyjątkowo płytki system korzeniowy.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Wysokość 25 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty