Funkia falista 'Univittata' - Hosta undulata 'Univittata'

2020-07-16 15:53

Funkia falista 'Univittata' lub 'Undulata Univittata' to odmiana wyhodowana przez Hylandera w 1954 roku, jako jeden ze sportów Hosty falistej.

Funkia undulata 'Univittata'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Funkia undulata 'Univittata'

Funkia falista 'Univittata' tworzy dość szybko rosnące, zwarte kępy o wysokości 40cm i szerokości około 80cm. Blaszki liściowe są sercowate, o długości około 14 i szerokości 10 cm, o kremowobiałych środkach, zielonożółtym kolorze przejściowym i szerokim, postrzępionym, czysto zielonym marginesie. Ma kwiaty ciemnolawendowe, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca na 80-centymetrowych pędach kwiatostanowych.

Odmiana podobna do pokrewnej odmiany 'Mediovariegata', ale mniej rozpowszechniona i z mniejszą zawartością jasnego barwnika wewnątrz blaszki liściowej. Podobnie jak pozostałe hosty faliste traci swój ozdobny wygląd już na początku lipca, szczególnie, jeśli rośnie na zbyt nasłonecznionym stanowisku, wynikiem czego mogą być poparzenia słoneczne na brzegach liści. Dodatkowo jest niezwykle lubiana przez ślimaki, przed którymi powinna być dobrze zabezpieczana.

Funkia falista 'Univittata' najlepiej rośnie w cieniu lub w lekkim półcieniu, ostrzejsze słońce uszkadza jej białe brzegi liści.Doskonała na rabaty i do barwnych zestawień roślinnych, doskonale komponuje się z innymi hostami o jednolitych barwach liści.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-żółta