Funkia 'Aspen Gold' - Hosta Albiqua 'Aspen Gold'

2020-07-16 15:53
Funkia 'Aspen Gold'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Funkia 'Aspen Gold'

Funkia 'Aspen Gold' to odmiana uzyskana  przez Vivian Grapes w 1986 roku, pochodzi od odmiany ‘Tokudama’. Uważana za pierwszą dużą, złocistą hostę.

Funkia 'Aspen Gold' tworzy duże, gęste, zwarte rozety o szerokości 80-90 cm, wysokości 40-50 cm i raczej powolnym tempie wzrostu. Liście duże, sercowate, niemalże okrągłe, około 20-25 cm średnicy, w kolorze od złocistej zieleni do żółtego. Blaszki liściowe mocne, grube i regularnie karbowane, z charakterystycznie zadarte do góry brzegami. Kwiaty białe, pojawiają się od czerwca do sierpnia na pędach kwiatostanowych niewiele wyższych od liści. Wymaga stanowiska cienistego lub półcienia, znosi jedynie krótkotrwałe nasłonecznienie, a w ostrych promieniach słońca liście przypalają się na brzegach, co powoduje ich brunatnienie i zasychanie. W głębszym cieniu liście są bardziej zielone.

Odmiana odporna na ślimaki! Doskonała roślina do pojedynczych nasadzeń. Pięknie wygląda jako soliter oraz na dużych rabatach, w zestawieniu z innymi większymi roślinami.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021