Funkia Albiqua 'Drinking Gourd' - Hosta Albiqua 'Drinking Gourd'

2020-07-16 15:53 Agnieszka Mike-Jeziorska
Funkia albiqua 'Drinking Gourd'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Funkia albiqua 'Drinking Gourd'

Funkia Albiqua 'Drinking Gourd' to odmiana uzyskana w szkółce Walden West w 1989 roku, ze skrzyżowania Hosta sieboldiana z odmianą ‘Tokudama’.

Funkia Albiqua 'Drinking Gourd'  tworzy duże, gęste, zwarte rozety o szerokości około 100 cm, wysokości 40-50 cm i średnim tempie wzrostu (w szóstym roku życia ma około 12 odrostów). Liście duże, około 30-35 cm średnicy, nieco szersze niż dłuższe, w kolorze głębokiego błękitu, który nie zmienia się przez cały sezon wegetacyjny. Blaszki liściowe mocne, grube i regularnie karbowane, są charakterystycznie zadarte do góry i dają efekt czarek, stąd nazwa ‘pijąca tykwa’. Kwiaty białe, pojawiają się od czerwca do sierpnia. Wymaga stanowiska cienistego lub półcienia, znosi jedynie krótkotrwałe nasłonecznienie, a w ostrych promieniach słońca liście przypalają się na brzegach, co powoduje ich brunatnienie i zasychanie.Doskonała roślina do pojedynczych nasadzeń. Pięknie wygląda jako soliter oraz na dużych rabatach, w zestawieniu z innymi większymi roślinami.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł niebieska
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021