Fargesia rdzawa - Fargesia rufa

2020-07-16 15:53

Fargesia rdzawa jest nieekspansywnym i bardzo dekoracyjnym bambusem ogrodowym. Rozrasta się szeroko na boki. Jej szczególną ozdobą są liczne, nieduże, lancetowate liście o soczyście zielonym kolorze, których brzegi są lekko uniesione ku górze. Dzięki gęstemu ulistnieniu rośliny po kilku latach tworzą wspaniały ekran widokowy.

Fargesia rdzawa dorasta do 3–4 m wysokości. Może być przycinana na dowolną wysokość. Preferuje stanowiska półcieniste o dużej wilgotności powietrza, ale prezentuje się równie atrakcyjnie w miejscach słonecznych, ponieważ jej liście nie zwijają się nawet wtedy, gdy są wystawione na pełne słońce. Doskonale sprawdza się w roli formowanego i nieformowanego żywopłotu bądź ekranu widokowego.

Fargesia rdzawa należy do bambusów kępowych. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją uprawiać w donicy na tarasie. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi trawami, jest chętnie wykorzystywana do orientalnych aranżacji ogrodowych z innymi bambusami, także w ogrodach japońskich.Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Nie wymagają bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, woda nie powinna zalegać w korzeniach. Fargesia rdzawa jest mrozoodporna, wytrzymuje temperaturę do -26 stopni Celsjusza. Podczas pierwszych zim po posadzeniu do gruntu zalecana jest ochrona zimowa. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Wysokość 3 m - 4 m
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE