Fargesia parasolowata ‘Jumbo’ - Fargesia murielae ‘Jumbo’

2020-07-16 15:53 www.oaza-palmy.pl

Fargesia parasolowata ‘Jumbo’ (Fargesia Muriel 'Jambo'), zwana jest dużym bambusem ogrodowym. Wykształca proste zielone łodygi, których końce lekko obwisają. Świeżo zielone liście są średniej wielkości. Łodygi u starszych egzemplarzy mają żółtawą barwę. Bambus ten dorastać może do 3–4 m, ale można go przycinać na dowolną wysokość. Wzrost jest dość szybki, a pokrój bujny, dość szeroki, gęsty i krzaczasty.

Fargesie doskonale nadają się do sadzenia w pobliżu oczek wodnych, w miejscach półcienistych o podwyższonej wilgotności powietrza. W stanowiskach słonecznych, o małej wilgotności powietrza, liście mogą przebarwiać się na żółto. Fargesie doskonale nadają się na żywopłoty i ekrany widokowe.
Fargesia parasolowata należy do bambusów kępowych. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją też uprawiać w donicy ustawionej na tarasie. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi trawami, jest chętnie wykorzystywana do orientalnych kompozycji ogrodowych z innymi bambusami. Podczas pierwszych zim w gruncie zalecana jest ochrona zimowa.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach. Fargesia parasolowata jest mrozoodporna, wytrzymuje temperaturę do -25 st. Celsjusza. Szczególnie przez pierwsze lata po posadzeniu wymaga okrywania na zimę. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Wysokość 3 m - 4 m

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021