Fargesia parasolowata ‘Bimbo’ - Fargesia murielae ‘Bimbo’

2020-07-16 15:53 www.oaza-palmy.pl

Fargesia parasolowata ‘Bimbo’ to mały bambus ogrodowy, dorastający maksymalnie do 1,5 m wysokości, dzięki czemu nadaje się do uprawy w małych ogrodach. Ta odmiana fargesii ma miękkie, lancetowate liście o jasnozielonym kolorze. Znakomicie nadaje się do rozjaśnienia bardziej zacienionych zakątków ogrodu. Zielone pędy tego bambusa są proste i cienkie, ich końce lekko zwisają, mogą nabierać czerwonawego odcienia.

Fargesia parasolowata należy do gatunku bambusów kępowych. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Cechą charakterystyczną odmiany ‘Bimbo’ jest zaokrąglony pokrój, który można podkreślić strzyżeniem. Bambus ten wymaga miejsca półcienistego – na takim stanowisku liście mają świeżo zielony kolor. Na stanowiskach o większej wilgotności powietrza może być sadzony w słońcu. W miejscach nasłonecznionych o małej wilgotności powietrza liście mogą żółknąć. Ziemia dla tego bambusa powinna być przepuszczalna i zawsze umiarkowanie wilgotna. Bambusy nie znoszą stojącej w korzeniach wody. Doskonała trawa do sadzenia przy jeziorku czy oczku wodnym.

Fargesia parasolowata ‘Bimbo’ rośnie karłowato, wspaniale nadaje się na niski żywopłot. Popularna jest w japońskich kompozycjach z większymi bambusami, a także chętnie uprawiana w donicach. Tak jak inne fargesie, doskonale znosi przycinanie. Posadzona w odpowiednim miejscu jest jednym z najpiękniejszych miniaturowych bambusów. Odmiana ‘Bimbo’ wymaga nieco wyższej wilgotności powietrza niż inne fargesie.

Fargesia parasolowata (zwana też fargesią Muriel) wytrzymuje mrozy do -26 stopni Celsjusza. Tak jak wszystkie młode bambusy, warto ją przez pierwsze lata po posadzeniu obsypać korą i okryć agrowłókniną. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój zaokrąglony
Barwa liści/igieł jasnozielona

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021