Fargesia olbrzymia ‘Wolong’ - Fargesia robusta ‘Wolong’

2020-07-16 15:53 www.oaza-palmy.pl
Fargesia olbrzymia ‘Wolong’
Autor: www.oaza-palmy.pl Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’ to atrakcyjny bambus kępowy, który swoim pokrojem najbardziej przypomina bambusy drzewiaste, ale w przeciwieństwie do nich nie wymaga bariery korzeniowej. Wykształca soczyście zielone, błyszczące, podłużne liście i pędy wyrastające z ziemi pod lekkim skosem.

Liście odmiany ‘Wolong’ są większe niż te u odmian ‘Pingwu’ czy ‘Campbell’. Pędy tej fargesii są zielone, później nabierają żółtego odcienia, mają dekoracyjne kremowe osłonki łodygowe. Maksymalnie bambus ten dorastać może do 2–4 m wysokości, jednak można go dowolnie przycinać. Wspaniale nadaje się do sadzenia przy oczku wodnym lub jako żywopłot. Fargesie są bambusami kępowymi i nie wykształcają ekspansywnych rozłogów, dlatego nie potrzebują bariery korzeniowej. Sprawdzą się także jako rośliny doniczkowe do postawienia na tarasie lub balkonie. Młodym bambusom należy zapewnić ochronę zimową.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, woda nie powinna zalegać w korzeniach. Fargesia olbrzymia jest mrozoodporna – wytrzymuje mrozy do -22 st. Celsjusza. Szczególnie przez pierwsze lata wymaga okrywania na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 2 m - 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021