Fargesia olbrzymia ‘Campbell’ - Fargesia robusta ‘Campbell’

2020-07-16 15:53

Fargesia olbrzymia jest jednym z najpiękniejszych gatunków fargesii. W odróżnieniu od większości fargesii nie zwija liści w słońcu. Największą ozdobą rośliny są kremowe osłonki łodygowe, pięknie kontrastujące z ciemnozielonymi pędami. Efektowne są także liście: ciemnozielone, błyszczące, wąskie, podłużne, z lekko uniesionymi w górę krawędziami, osiągające do 8 cm długości, od spodu niebieskawe.

Fargesia olbrzymia ‘Campbell’
Autor: www.oaza-palmy.pl Fargesia olbrzymia ‘Campbell’

Fargesia olbrzymia ‘Campbell’ rośnie dość szybko, prosto i gęsto. Początkowo wykształca niebieskawe łodygi, które z czasem zmieniają barwę na zieloną, a później na żółtą. Żółte pędy są najstarsze i można je usunąć. Łodygi wyrastają prosto, a ich końce ładnie zwisają. Osiągają do 3 cm średnicy. W odpowiednich warunkach bambus ten może dorastać do 4–7 m wysokości, jednak w naszym klimacie jest to raczej mało prawdopodobne.Fargesia olbrzymia ‘Campbell’ preferuje glebę przepuszczalną, żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH, lekko wilgotną, ale nie mokrą. Doskonały bambus do posadzenia przy oczku wodnym, gdzie dodatkowo wzrostowi sprzyja wyższa wilgotność powietrza. Nadaje się także na żywopłot bądź ekran widokowy. Jak wszystkie fargesie, można ją przycinać na dowolną wysokość.

Fargesia to bambus kępowy i nie wykształca ekspansywnych korzeni (nie wymaga bariery korzeniowej). Rośnie dość szybko i bujnie, najlepiej na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Jest także łatwą w uprawie rośliną doniczkową na balkony i tarasy. Chętnie wykorzystywana w ogrodach japońskich w kompozycjach z innymi bambusami.Fargesia jest mrozoodporna do -22 stopni Celsjusza, ale przez pierwsze zimy po posadzeniu w gruncie powinna być dobrze osłonięta (np. słomą, agrowłókniną). Jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbije z korzeni. Młode pędy należy chronić przed wiosennymi przymrozkami.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 7 m
Podlewanie średnio
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł ciemnozielona