Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ - Fargesia nitida ‘Great Wall’

2020-07-16 15:54

Fargesia lśniąca zwana jest w języku angielskim Blue Fountain, czyli niebieska fontanna. Nazwa ta oddaje pokrój rośliny: wyprostowane pędy w górnej części przewieszają się na boki tworząc coś na kształt fontanny.

Fargesia lśniąca ‘Great Wall’
Autor: www.oaza-palmy.pl Fargesia lśniąca ‘Great Wall’

Fargesia to wspaniały bambus ozdobny, którego korzenie są nieinwazyjne. Pędy są smukłe, mają ciemnofioletowe łodygi, które dodatkowo pokrywa niebiesko-biały pudrowy nalot.

Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ to odmiana o delikatnych liściach zielonego koloru. Doskonale komponuje się z takimi roślinami jak rododendrony, azalie, funkie, paprocie. Można tworzyć z niej gęste żywopłoty bądź ekrany widokowe. W odpowiednich warunkach bambus ten osiąga 2–3 m wysokości, można go przycinać na dowolną wysokość. Dobrze rośnie w miejscach dość wilgotnych, półcienistych bądź zacienionych. Na stanowiskach o większej wilgotności powietrza można go sadzić w słońcu. Ziemia dla tego bambusa powinna być przepuszczalna i zawsze umiarkowanie wilgotna. Bambusy nie znoszą stojącej w korzeniach wody.Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ jest także łatwą w uprawie rośliną doniczkową do ustawiania na balkonach i tarasach. Jest chętnie wykorzystywana w ogrodach japońskich w kompozycjach z innymi bambusami. Tak jak wszystkie bambusy bardzo dobrze znosi przycinanie.

Fargesia lśniąca jest mrozoodporna – wytrzymuje temperaturę do -24 stopni Celsjusza. Przez pierwsze zimy po posadzeniu w gruncie powinna być dobrze osłonięta (np. słomą, agrowłókniną). Młode pędy należy chronić przed wiosennymi przymrozkami. Nawet jeśli część nadziemna wymarznie, bambus odbije z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ to wyhodowana w Europie odmiana nowej generacji, która nie zakwitnie przynajmniej przez 100 lat.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój przewieszający
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE