Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ - Fargesia nitida ‘Great Wall’

2020-07-16 15:54

Fargesia lśniąca zwana jest w języku angielskim Blue Fountain, czyli niebieska fontanna. Nazwa ta oddaje pokrój rośliny: wyprostowane pędy w górnej części przewieszają się na boki tworząc coś na kształt fontanny.

Fargesia lśniąca ‘Great Wall’
Autor: www.oaza-palmy.pl Fargesia lśniąca ‘Great Wall’

Fargesia to wspaniały bambus ozdobny, którego korzenie są nieinwazyjne. Pędy są smukłe, mają ciemnofioletowe łodygi, które dodatkowo pokrywa niebiesko-biały pudrowy nalot.

Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ to odmiana o delikatnych liściach zielonego koloru. Doskonale komponuje się z takimi roślinami jak rododendrony, azalie, funkie, paprocie. Można tworzyć z niej gęste żywopłoty bądź ekrany widokowe. W odpowiednich warunkach bambus ten osiąga 2–3 m wysokości, można go przycinać na dowolną wysokość. Dobrze rośnie w miejscach dość wilgotnych, półcienistych bądź zacienionych. Na stanowiskach o większej wilgotności powietrza można go sadzić w słońcu. Ziemia dla tego bambusa powinna być przepuszczalna i zawsze umiarkowanie wilgotna. Bambusy nie znoszą stojącej w korzeniach wody.Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ jest także łatwą w uprawie rośliną doniczkową do ustawiania na balkonach i tarasach. Jest chętnie wykorzystywana w ogrodach japońskich w kompozycjach z innymi bambusami. Tak jak wszystkie bambusy bardzo dobrze znosi przycinanie.

Fargesia lśniąca jest mrozoodporna – wytrzymuje temperaturę do -24 stopni Celsjusza. Przez pierwsze zimy po posadzeniu w gruncie powinna być dobrze osłonięta (np. słomą, agrowłókniną). Młode pędy należy chronić przed wiosennymi przymrozkami. Nawet jeśli część nadziemna wymarznie, bambus odbije z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ to wyhodowana w Europie odmiana nowej generacji, która nie zakwitnie przynajmniej przez 100 lat.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój przewieszający