Farbownik lazurowy - Anchusa azurea

2020-07-16 15:54 Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Zdjęcie 64930
Autor: Piotr Gorączko

Ta bylina pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego i od dawna uprawia się ją w naszych ogrodach. Jest wprawdzie krótkowieczna, ale za to często sama się rozsiewa. Uwagę przyciągają przede wszystkim jej piękne, duże, ciemnoniebieskie, zebrane w kwiatostany kwiaty przypominające nieco niezapominajki. Nie mniej dekoracyjne są duże (do 40 cm) liście. Liczne odmiany różnią się wysokością roślin i intensywnością zabarwienia kwiatów. 'Loddon Royalist' ma duże, żywo niebieskie kwiaty, a 'Little John' dorasta zaledwie do 70 cm wysokości.

Farbownik nadaje się na rabaty i na obrzeża naturalistycznych grup roślin. Dobrze rośnie na prawie każdej glebie, choć najbardziej lubi wapienne, gliniaste. Jest wytrzymały na suszę. Można go rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub - najlepiej - przygotowując sadzonki korzeniowe. (mn-k)

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021