Farbownik lazurowy - Anchusa azurea

2020-07-16 15:54 Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Zdjęcie 64930
Autor: Piotr Gorączko

Ta bylina pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego i od dawna uprawia się ją w naszych ogrodach. Jest wprawdzie krótkowieczna, ale za to często sama się rozsiewa. Uwagę przyciągają przede wszystkim jej piękne, duże, ciemnoniebieskie, zebrane w kwiatostany kwiaty przypominające nieco niezapominajki. Nie mniej dekoracyjne są duże (do 40 cm) liście. Liczne odmiany różnią się wysokością roślin i intensywnością zabarwienia kwiatów. 'Loddon Royalist' ma duże, żywo niebieskie kwiaty, a 'Little John' dorasta zaledwie do 70 cm wysokości.

Farbownik nadaje się na rabaty i na obrzeża naturalistycznych grup roślin. Dobrze rośnie na prawie każdej glebie, choć najbardziej lubi wapienne, gliniaste. Jest wytrzymały na suszę. Można go rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub - najlepiej - przygotowując sadzonki korzeniowe. (mn-k)

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021