Erynus alpejski - Erinus alpinus

2020-07-16 15:54 Michał Mazik
Erynus alpejski
Autor: www.thinkstockphotos.com

Erynus alpejski to krótkowieczna bylina należąca do rodziny zarazowatych (Orobanchaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (głównie Alpy) oraz w Afryce Północnej. Roślina osiąga do 15 cm wysokości, ma gęsty poduszkowaty pokrój, tworzy zwarte kobierce. Liście są drobne, łopatkowate.

Erynus alpejski kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są promieniste, pięciopłatkowe, różowe zebrane w grona. Na rynku można dostać także odmiany o białej barwie kwiatów.

Optymalne do uprawy erynusa alpejskiego jest stanowisko słoneczne – wtedy roślina najobficiej kwitnie. Znosi także półcień. Erynus alpejski jest tolerancyjny względem gleby. Dobrze rośnie na podłożu dobrze przepuszczalnym, piaszczystym, wapiennym. Roślina jest wystarczająco mrozoodporna, aby uprawiać ją w całej Polsce. Zaszkodzić jej jednak mogą bezśnieżne zimy, dlatego zaleca się na wszelki wypadek stosować osłony.
Młode okazy erynusa alpejskiego warto podlewać, starsze są odporne na suszę (tworzą silny system korzeniowy). Nawożenie z reguły nie jest konieczne.

Erynus alpejski nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na choroby i szkodniki. Czasem trzeba go usuwać – często rozmnaża się z samosiewu.

>>Polecamy też: Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków

Erynus alpejski warto wykorzystywać do dekoracji ogrodów skalnych. Może być uprawiany jako roślina okrywowa. Dobrze sprawdza się posadzony w szczelinach murów i między kamieniami. Można uprawiać go w pojemnikach. Przy takiej uprawie nie przetrwa jednak zimy – jesienią trzeba przenosić okazy do chłodnego pomieszczenia.

>>Przeczytaj też: Zakładanie skalniaka. Wybór roślin na skalniak. Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój poduszkowaty