Eriofil darniowy - Eriophyllum lanatum

2022-04-13 12:53
Eriofil darniowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Eriofil darniowy

Eriofil darniowy należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych - bywa tam nazywany „słońcem Oregonu”.

Eriofil darniowy - opis

Eriofil darniowy to bylina, zwykle nie przekracza 30 cm wysokości (większe rozmiary może osiągać w cieniu – nie wpływa to jednak korzystnie na jej wygląd). Liście mogą być równowąskie lub krótkie-łopatkowate (zależnie od formy). Kwiaty są zebrane w ozdobne, żółte koszyczki. Roślina kwitnie od czerwca do lipca.

Eriofil - uprawa

Eriofil darniowy zaleca się uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy kwitnie długo i obficie a jego liście mają srebrzysty połysk. Toleruje różne typy podłoży (o szerokim zakresie pH – od lekko kwaśnego po zasadowy). Lubi gleby przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie suche. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Najczęściej rozmnaża się go przez wysiew nasion – jesienią. Nasiona powinny przejść stratyfikację (ochłodzenie) przed siewem. Młode okazy wymagają podlewania i odchwaszczania. Nawożenie raczej nie jest konieczne a na żyznych glebach  nawet niewskazane.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie byliny po kwitnieniu. Zabieg pozwala zachować atrakcyjny, zwarty pokrój. Eriofil darniowy jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Eriofil - zastosowanie w ogrodzie

Eriofil darniowy warto komponować z innymi roślinami kwitnącymi w ogrodach skalnych. Dobrze prezentuje się także w kamienistych rabatach i na ich obrzeżach. Może rosnąć na stokach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 30 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022