Dzwonek skupiony - Campanula glomerata

2020-07-16 15:54 Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Zdjęcie 64719
Autor: Magdalena Michalak

Dzwonek skupiony jest byliną z rodziny dzwonkowatych Campanulaceae. Gatunek ten można spotkać na łąkach i w rzadkich lasach od Europy do Bliskiego Wschodu. Osiąga do 70 cm wysokości. Łodyga jest silnie owłosiona, a liście szerokie, ciemnozielone, nierówno piłkowane na brzegach, pod spodem pokryte ostrymi, szarofioletowymi włoskami.

Dzwonek skupiony kwitnie od VI do IX. Jego dzwonkowate, ciemnofioletowe, osadzone w kątach górnych liści kwiaty zebrane są w gęste, główkowate kwiatostany.

Dzwonek skupiony dobrze rośnie na glebach suchych, średnio wilgotnych i przepuszczalnych. Bylina poradzi sobie nawet na glebie bardzo ubogiej, nie zniesie natomiast zastoisk wodnych, gleba powinna być dobrze zdrenowana. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe.
Sadzony jest na rabatach, w ogródkach skalnych, w grupach naturalistycznych, nadaje się również na kwiat cięty.

Rozmnaża się go przez nasiona, uprzednio przemrożone, wysiewane od grudnia do marca. Można też rozmnażać przez podział roślin wiosną.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Wysokość do 70 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021