Dzwonek Poszarskiego - Campanula poscharskyana

2020-07-16 15:54 Agnieszka Mike-Jeziorska
Zdjęcie 65789
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek Poszarskiego (ang. Poscharsky's Bellflower , serbian bellflower) to płożąca bylina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), w stanie naturalnym występuje w rejonie wybrzeża Adriatyku (Serbia, Chorwacja).

Dzwonek Poszarskiego to niewysoka roślina, która tworzy długie (dochodzące nawet do 70 cm), pokładające się pędy. W odróżnieniu od większości dzwonków, nie wytwarza podziemnych kłączy. Mimo to potrafi silnie się rozrastać i zadarniać duże powierzchnie.
Dzwonek Poszarskiego dorasta do około 20 cm wysokości. Liście dolne są większe, sercowate, o długich ogonkach liściowych. Liście pędowe drobniejsze.
Kwiaty w formie gwiazdkowatych dzwonków rozmieszczone są obficie na końcach pędów w formie gęstych gron. Mogą mieć różne odcienie fioletu: od jasnego, niemalże niebieskiego, po lawendowy. Pojawiają się w czerwcu i bardzo długo utrzymują się na roślinie (nawet do późnej jesieni).

Dzwonek Poszarskiego najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na żyznych, dostatecznie wilgotnych, ale przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jest bardzo odporny na mróz (strefa mrozoodporności: 3-4).
Dzwonek Poszarskiego można rozmnażać przez podział roślin wiosną lub jesienią oraz przez wysiew nasion wiosną, bezpośrednio do gruntu.

Dzwonek Poszarskiego to doskonała roślina do alpinariów i ogrodów skalnych, doskonale obrasta murki i (z racji swojej ekspansywności) może służyć również jako roślina okrywowa. W celu uzyskania w miarę szybkiego efektu zadarniającego sadzimy około 9 roślin na m2.

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący