Dzwonek Poszarskiego - Campanula poscharskyana

2020-07-16 15:54

Dzwonek Poszarskiego (ang. Poscharsky's Bellflower , serbian bellflower) to płożąca bylina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), w stanie naturalnym występuje w rejonie wybrzeża Adriatyku (Serbia, Chorwacja).

Dzwonek Poszarskiego
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Dzwonek Poszarskiego

Dzwonek Poszarskiego to niewysoka roślina, która tworzy długie (dochodzące nawet do 70 cm), pokładające się pędy. W odróżnieniu od większości dzwonków, nie wytwarza podziemnych kłączy. Mimo to potrafi silnie się rozrastać i zadarniać duże powierzchnie.

Dzwonek Poszarskiego dorasta do około 20 cm wysokości. Liście dolne są większe, sercowate, o długich ogonkach liściowych. Liście pędowe drobniejsze.Kwiaty w formie gwiazdkowatych dzwonków rozmieszczone są obficie na końcach pędów w formie gęstych gron. Mogą mieć różne odcienie fioletu: od jasnego, niemalże niebieskiego, po lawendowy. Pojawiają się w czerwcu i bardzo długo utrzymują się na roślinie (nawet do późnej jesieni).

Dzwonek Poszarskiego najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na żyznych, dostatecznie wilgotnych, ale przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jest bardzo odporny na mróz (strefa mrozoodporności: 3-4). Dzwonek Poszarskiego można rozmnażać przez podział roślin wiosną lub jesienią oraz przez wysiew nasion wiosną, bezpośrednio do gruntu.

Dzwonek Poszarskiego to doskonała roślina do alpinariów i ogrodów skalnych, doskonale obrasta murki i (z racji swojej ekspansywności) może służyć również jako roślina okrywowa. W celu uzyskania w miarę szybkiego efektu zadarniającego sadzimy około 9 roślin na m2.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE