Dzwonek adriatycki - Campanula fenestrellata

2020-07-16 15:54 Agnieszka Mike-Jeziorska
Zdjęcie 65787
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek adriatycki (ang. adriatic bellflower) to bylina górska z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), na naturalnych stanowiskach występująca na wybrzeżu Adriatyku, głównie w Dalmacji (Chorwacja), Macedonii, Czarnogórze, Albanii i Serbii.

Dzwonek adriatycki tworzy zwarte kępy długoogonkowych, sercowatych, ząbkowanych liści o wysokości około 15 cm i szerokości około 35 cm.  Drobne, fioletowe, gwiazdkowate kwiaty zebrane są po kilka na nieco wystających ponad kępę liści pędach kwiatostanowych. Są sporą atrakcją dla pszczół i motyli, które chętnie je odwiedzają.

Dzwonek adriatycki kwitnienie rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca i trwa  nieraz do października. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów pobudza roślinę do wydłużenia okresu kwitnienia. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych, ale wilgotnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina ta dobrze znosi mróz, strefa mrozoodporności – 6.

Dzwonek adriatycki to doskonała roślina do ogrodów skalnych i na murki oraz na obwódki rabat. Świetna roślina do obsadzania szczelin skalnych i małych przestrzeni pomiędzy kamieniami. Polecana również do uprawy w pojemnikach. Aby otrzymać mocny efekt kolorystyczny należy sadzić duże i rozrośnięte kępy pojedynczo lub 2-3 mniejsze egzemplarze razem.

Najlepszą metodą rozmnażania dzwonka adriatyckiego jest podział roślin, który przeprowadzamy wiosną lub po kwitnieniu. Można również uzyskać młode egzemplarze poprzez jesienny wysiew nasion wprost do gruntu.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 25 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty