Driakiew kaukaska - Scabiosa caucasica

2020-07-16 15:54 Martyna Cieślińska
Driakiew kaukaska
Autor: www.gettyimages.com

Driakiew kaukaska pochodzi z Azji Zachodniej oraz z obszaru Kaukazu. W Polsce jest znana i uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny szczeciowatych (Dipsacaceae).

Driakiew kaukaska - opis

Driakiew kaukaska to roślina bylinowa - wieloletnia lub dwuletnia. Ma kępiasty, zwarty pokrój. Osiąga od 50 do 60 cm wysokości. Ma delikatne, wzniesione, słabo rozgałęzione, ale pokryte owłosieniem pędy i liście w kolorze szarozielonym. Liście odziomkowe mają lancetowaty kształt, te na łodydze są zdecydowane mniejsze, o blaszkach liściowych pierzasto-wrębnych. Mniej więcej od lipca do września na roślinie pojawiają się małe, błękitne kwiaty, zebrane w większe główkowate kwiatostany. Cały kwiat rozwija się od zewnątrz do wewnątrz. Owocem są niełupki.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Staefa’ – odmiana bardzo silnie rosnąca, o kwiatach w kolorze niebieskim,
  • ‘Miss Wilmott’ – odmiana o białych kwiatach.
>> Przeczytaj też: Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę

Driakiew kaukaska - warunki uprawy

Driakiew kaukaska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Dostosowuje się do większości warunków glebowych, jednak idealne będzie dla niej umiarkowanie żyzne podłoże, przewiewne, lekko wapienne. Nie lubi zalewania i zalegania wody w podłożu, w takich warunkach szybko gnije i obumiera. Roślina jest w pełni mrozoodporna, jednak bywa podatna na mączniaka prawdziwego.

Driakiew kaukaska - pielęgnacja

Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie nawet do września. Driakiew, zwłaszcza po silnych deszczach, wymaga palikowania. Rozmnaża się przez podział kęp, najlepiej wykonywać taki podział co 3 lata, aby roślina ładnie się rozkrzewiała i miała więcej miejsca do wzrostu. Driakiew można też rozmnażać przez wysiew nasion - jeśli posiejemy ją w marcu, zakwitnie jeszcze tego samego roku, jednak jeśli w czerwcu, to kwiaty pojawią się dopiero w kolejnym sezonie.

Driakiew kaukaska - zastosowanie

Driakiew kaukaska doskonale sprawdzi się na rabatach. Szybko pokrywa podłoże, najlepiej prezentuje się posadzona w grupie. Z powodzeniem można ją wykorzystać w bukieciarstwie - nadaje się na kwiat cięty i suche bukiety. Driakiew jest chętnie odwiedzana przez motyle.

>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Wysokość 50 cm - 60 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona