Delosperma - Delosperma

2021-07-27 14:43

Delosperma, znana też pod nazwą przypołudnik lub słonecznica, to pochodząca z Afryki niewielka bylina sukulentowa, dorastająca do 5-20 cm wysokości. Roślina tworzy rozłożyste kępki szerokości 20-30 cm. Jej wałeczkowate, mięsiste liście mają intensywnie zieloną lub szarozieloną barwę i gęsto pokrywają rozgałęzione, płożące się pędy.

Delosperma
Autor: www.thinkstockphotos.com Delosperma

Delosperma kwitnie późną wiosną (koniec maja-czerwiec) i kwitnie nieprzerwanie aż do jesieni. Jej niewielkie kwiaty, przypominające wyglądem kwiaty astrów krzaczastych, pojawiają się na pędach bardzo licznie i w zależności od gatunku lub odmiany mają barwę białą, kremową, żółtą, czerwoną, pomarańczową lub różowo-fioletową. Charakterystyczną cechą kwiatów jest wrażliwość na światło, ponieważ ich kielichy otwierają się tylko w dni słoneczne, natomiast pozostają zamknięte nocą i podczas pochmurnej pogody.

W Polsce uprawiane są głównie dwa gatunki tego rodzaju:

  • Delosperma nubigenum dorastająca do 5-10 cm wysokości i posiadająca żółte kwiaty,
  • Delosperma cooperii osiągająca podobną wysokość, ale posiadająca kwiaty w kolorze fioletoworóżowym.

Pierwszy z gatunków dobrze znosi zimę i wytrzymuje spadki temperatur do około -20 st. C, drugi natomiast jest delikatniejszy i może przemarzać już przy temperaturze -10 st. C, dlatego wymaga zimowego okrycia.

Uprawa delospermy nie jest trudna, o ile roślina ma zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Podobnie jak inne sukulenty, delosperma wymaga ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska uprawy. Oczekuje również przepuszczalnego i lekkiego podłoża, najlepiej z dodatkiem żwiru lub gruboziarnistego piasku. Jest gatunkiem odpornym na suszę, źle natomiast znosi nadmiar wilgoci, który jest dla niej szczególnie groźny w okresie zimowym.

W naszym klimacie delosperma z trudem zawiązuje nasiona, za to doskonale rozmnaża się wegetatywnie, za pomocą łatwo ukorzeniających się sadzonek pędowych. Ze względu na swoją odporność na suszę, delosperma znakomicie nadaje się do uprawy na skalnikach, skarpach i murkach. Przez całe lato wspaniale kwitnie, dlatego może być też wykorzystana jako barwny akcent słonecznej, suchej rabaty.

Delosperma jest też doskonałą rośliną pojemnikową i może być uprawiana z innymi roślinami odpornymi na suszę lub z sukulentami np. rozchodnikami, eszeweriami czy rojnikami.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 5 cm - 20 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów fioletoworóżowa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy