Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ - Ajuga reptans ‘Black Scallop’

2022-05-24 14:43

Dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop' to niska bylina, z rodziny  jasnotowatych (Labiateae). Odmiana została wyselekcjonowana w 2004 roku, przez Michaela Tristrama, do handlu wprowadzona w 2007 roku, przez szkółkę Jungpflantzen Grunewald.

Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ -
Autor: Magdalena Michalak Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ -

Spis treści

  1. Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ - opis
  2. Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ - uprawa

Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ - opis

Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ charakteryzuje się ładnym, zwartym, płożącym pokrojem, szybkim wzrostem oraz odpornością na stresy środowiskowe. Dorasta do 20 cm wysokości (w czasie kwitnienia). Jej ozdobą są zarówno ciemne, brązowopurpurowe, błyszczące liście, jak i ciemnofioletowe kwiaty, zebrane we wzniesione, kłosopodobne kwiatostany. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca, latem kwiaty mogą się pojawiać sporadycznie. Jest zimozielona, choć w bezśnieżne zimy liście mogą przemarzać, ale na wiosnę szybko odrastają. 

Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’ - uprawa

Najlepiej prezentuje się w miejscach dobrze oświetlonych (wtedy jej liście najładniej się przebarwiają), ale nie toleruje silnego nasłonecznienia, znosi natomiast zacienienie. Należy sadzić ją w glebę przeciętną ogrodową, próchniczną, umiarkowanie wilgotną, o pH 5,5-6,5, w cieniu lub półcieniu.Nadaje się do ogrodów jako roślina okrywowa, można ja także sadzić w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach, doskonale sprawdzi się również we wszelkich barwnych kompozycjach bylinowych.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Wysokość 20 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł czerwona