Czyściec wełnisty - Stachys byzantina = Stachys lanata = Stachys olympica

2022-03-22 13:31

Czyściec wełnisty należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae). Jest płożącą się byliną tworzącą gęste kępy. Dorasta do 40 cm wysokości. Jest roślina okrywową – tworzy dekoracyjne, srebrzyste dywany.

Spis treści

  1. Czyściec wełnisty - opis
  2. Czyściec wełnisty - stanowisko, podłoże
  3. Czyściec wełnisty - rozmnażanie, pielęgnacja
  4. Czyściec wełnisty - zastosowanie

Czyściec wełnisty - opis

Czyściec wełnisty ma duże, jajowate liście pokryte gęstym, miękkim, srebrzystym kutnerem. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany są ozdobne w początkowej fazie, potem warto je ściąć – roślina będzie silniejsza i lepiej się rozrośnie.

Czyściec wełnisty - stanowisko, podłoże

Czyściec wełnisty nie jest wymagający, dobrze znosi suszę, może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym (na stanowiskach słonecznych liście są bardziej srebrzyste). Najlepsze dla niego jest podłoże piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, niezbyt wilgotne. Jest tolerancyjny co do odczynu podłoża. Roślina całkowicie mrozoodporna. Liście utrzymują się na roślinie także zimą. Roślina miododajna.

Czyściec wełnisty - rozmnażanie, pielęgnacja

Czyściec wełnisty rozmnaża się najczęściej przez podział roślin w okresie wiosennym, ale można też rozmnażać go przez nasiona. Co kilka lat można rośliny odmłodzić dzieląc kępy. Warto też czyściec co kilka lat ściąć tuż przy ziemi – pobudzi to roślinę do wytworzenia nowych liści.

Czyściec wełnisty - zastosowanie

Czyściec wełnisty w ogrodach wykorzystuje się najczęściej do obsadzania rabat, na obwódki, do ogrodów skalnych, na wrzosowiska oraz jako roślina okrywowa. Nadaje się także na zielone dachy. Można go sadzić w małych grupach albo na dużych powierzchniach (liczba roślin na 1 m2: 12).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł srebrzysta
Pokrój zadarniający