Czyściec wełnisty - Stachys byzantina = Stachys lanata = Stachys olympica

2020-07-16 15:55 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Czyściec wełnisty należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae). Jest płożącą się byliną tworzącą gęste kępy. Dorasta do 40 cm wysokości. Jest roślina okrywową – tworzy dekoracyjne, srebrzyste dywany.

Czyściec wełnisty ma duże, jajowate liście pokryte gęstym, miękkim, srebrzystym kutnerem. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany są ozdobne w początkowej fazie, potem warto je ściąć – roślina będzie silniejsza i lepiej się rozrośnie.

Czyściec wełnisty nie jest wymagający, dobrze znosi suszę, może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym (na stanowiskach słonecznych liście są bardziej srebrzyste). Najlepsze dla niego jest podłoże piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, niezbyt wilgotne. Jest tolerancyjny co do odczynu podłoża. Roślina całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5. Liście utrzymują się na roślinie także zimą. Roślina miododajna.

Czyściec wełnisty
rozmnaża się najczęściej przez podział roślin w okresie wiosennym, ale można też rozmnażać go przez nasiona. Co kilka lat można rośliny odmłodzić dzieląc kępy. Warto też czyściec co kilka lat ściąć tuż przy ziemi – pobudzi to roślinę do wytworzenia nowych liści.
Czyściec wełnisty w ogrodach wykorzystuje się najczęściej do obsadzania rabat, na obwódki, do ogrodów skalnych, na wrzosowiska oraz jako roślina okrywowa. Nadaje się także na zielone dachy. Można go sadzić w małych grupach albo na dużych powierzchniach (liczba roślin na 1 m2: 12).

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł srebrzysta
Pokrój zadarniający