Cieszynianka wiosenna - Hacquetia epipactis = Dondia epipactis

2020-07-16 15:56
Cieszynianka wiosenna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Cieszynianka wiosenna

Cieszynianka wiosenna to niska bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), na naturalnych stanowiskach występująca niezależnie w północno-wschodnich Włoszech, na Słowenii, w Chorwacji i w południowo-wschodnich Alpach austriackich oraz w Karpatach Zachodnich i przyległym niżu.

W Polsce cieszynianka wiosenna rośnie przede wszystkim na Pogórzu Cieszyńskim oraz rzadziej w innych rejonach kraju (Śląsk, Wyżyna Lubelska, płaskowyże Rybnicki i Głubczycki oraz w dolinie górnej Odry), gdzie porasta głównie lasy grądowe i łęgi. W naszym kraju jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. W tym celu, na naturalnych stanowiskach jej występowania (głównie w okolicach Cieszyna) stworzono rezerwaty przyrody (m.in. ‘Lasek miejski nad Pucówką’, ‘Lasek Miejski nad Olzą’. ‘Kopce’, ‘Skarpa Wiślicka’, ‘Cieszynianka’, ‘Wodny Dół’). Roślina umieszczona na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski (2006).

Cieszynianka wiosenna tworzy niewysoką  (do 20 cm) rozetę odziomkowych, 3-5 dłoniasto złożonych  liści,  o długich ogonkach i ząbkowanych blaszkach, które wyrastają z przyziemnego kłącza.Żółte, drobne kwiaty pojawiają się jeszcze wiosna, w marcu, przed rozwojem liści i tworzą nietypowe, jak dla tej rodziny kwiatostany typu główka, podparte 5-7 efektownymi zielonkawymi podsadkami. Kwitnienie trwa do maja.

Cieszynianka wiosenna rośnie najlepiej w półcieniu, na żyznych i wilgotnych, ale przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie znosi suszy, powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże, w okresie bezdeszczowym powinna być dodatkowo podlewana. Stosunkowo odporna na mróz, ale lepiej zimuje w miejscach osłoniętych i ciepłych. Strefa mrozoodporności - 5.Doskonała roślina na ocienione fragmenty ogrodów skalnych i alpinariów lub wiosenne rabaty.Rozmnaża się przez wysiew nasion, które wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe zaraz po zbiorze lub przez podział roślin pod koniec zimy , przed pojawieniem się pąków kwiatowych lub po kwitnieniu.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia III - VI
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021