Chiastofil naprzeciwlistny - Chiastophyllum oppositifolium

2020-07-16 15:56 Martyna Cieślińska
Chiastofil naprzeciwlistny
Autor: www.gettyimages.com

Chiastofil naprzeciwlistny to roślina, która swoje korzenie ma na Kaukazie - jest tam dość popularna, rośnie nawet w naturalnym środowisku. W Polsce jest mało znana, można ją spotkać u kolekcjonerów roślin ozdobnych. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Chiastofil naprzeciwlistny - opis

Chiastofil naprzeciwlistny jest rośliną wieloletnią. Ma wzniesiony pokrój, który z czasem (gdy roślina się rozrasta) zmienia się na płożący. Roślina osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Łodygi są dość silne, ale giętkie. Liście duże, jajowate i grubo ząbkowane, zawierają miękisz wodny, dzięki któremu chiastofil wytrzymuje długie okresy suszy.
Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Kwiaty są żółte, zebrane w wiechowate lub groniaste kwiatostany, delikatnie przewieszające się. W okresie kwitnienia roślina jest wyjątkowo atrakcyjna. Późnym latem w miejscu kwiatów pojawiają się owoce z nasionami, które można wykorzystywać do rozmnażania (choć szybko tracą one zdolność wysiewu).

Chiastofil naprzeciwlistny - warunki uprawy

Chiastofil naprzemianległy to idealna roślina do miejsc suchych i bardzo nasłonecznionych. Nie wymaga wysokiej jakości gleb, średnia jakość sprawdzi się najlepiej. Zupełnie nie przeszkadza mu kamieniste i żwirowe podłoże. Ważne, aby nie magazynowało i zatrzymywało dużej ilości wody, ponieważ to prowadzi do gnicia rośliny. Odczyn podłoża powinien być obojętny albo lekko zasadowy. Chiastofil jest odporny na mróz, dlatego bez problemu można go sadzić w naszym klimacie.

Chiastofil naprzeciwlistny - pielęgnacja

Chiastofil naprzemianległy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Choć dobrze radzi sobie bez wody, to należy pamiętać, że jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju i wzrostu rośliny, dlatego podlewajmy ją regularnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Chiastofil rozmnaża się przez wysiew nasion najlepiej na jesień.

Chiastofil naprzeciwlistny - zastosowanie

Najlepiej sprawdzi się posadzony na rabacie skalnej lub w okolicy murków bądź chodników. Dobrze prezentuje się w otoczeniu kamieni. Jeśli posiadamy kawałek rabaty wyjątkowo nasłoneczniony to chiastofil będzie ciekawym elementem naszego ogrodu nie tylko ze względu na liście, ale także na kwiaty. Nadaje się również do uprawy doniczkowej. Jest wytrzymały i raczej nie choruje, dlatego polecany jest nawet dla osób, które zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Wysokość 10 cm - 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący