Bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea

2020-07-16 15:57 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Bluszczyk kurdybanek jest rośliną wieloletnią z rodziny wargowatych Lamiaceae, pochodzi z  Europy. Osiąga do 15 cm wysokości, rozrasta się dywanowo. Rośnie intensywnie i szybko. Liście są ciemnozielone, sercowate, z białym ząbkowanym obrzeżem.

Bluszczyk kurdybanek kwitnie od kwietnia do czerwca, kwiaty są drobne, niebiesko-fioletowe, osadzone na łodyżkach, ładnie pachną. Cała roślina wydziela korzenny zapach. Najczęściej uprawiana jest odmiana ‘Variegata’ o pstrych liściach, ta jednak rzadko kwitnie.

Bluszczyk kurdybanek wymaga gleby żyznej, wilgotnej, bogatej w składniki mineralne i półcienistego do cienistego stanowiska. Jeśli roślina zbyt się rozrasta, trzeba ją ograniczyć (obkopując). Nie wolno dopuścić do wyschnięcia podłoża, w którym rośnie bluszczyk, ponieważ jego liście szybko zbrązowieją (zwłaszcza, gdy uprawiamy roślinę w pojemnikach).

Bluszczyk kurdybanek jest mrozoodporny,, chętnie odwiedzany przez pszczoły. Jest rośliną szybko rosnącą, stosowaną jako okrywowa do miejsc zacienionych. Ładnie okrywa mury i siatki. Rozmnaża się ją przez sadzonki pędowe, które ukorzeniają się bardzo łatwo.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Wysokość 15 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia III - VI
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Pokrój zwisający