Bergenia orzęsiona - Bergenia ciliata

2020-07-16 15:57 Katarzyna Józefowicz
Galeria: Bergenia orzęsiona
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Bergenia orzęsiona to jedna z ciekawszych bylin ogrodowych. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże (prawie okrągłe), zielone liście są pokryte gęstymi włoskami, chociaż bywają również formy z liśćmi owłosionymi jedynie po stronie spodniej lub wyłącznie na brzegach. Dodatkową ozdobą bergenii orzęsionej są dzwonkowate, różowe kwiaty, zebrane w dość duże grona na szczycie sztywnej, nagiej, czerwonobrązowej łodygi. Bergenia orzęsiona kwitnie bardzo wczesną wiosną (w marcu), często jeszcze przed rozwinięciem liści, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku bergenii.

Bergenia orzęsiona to roślina wytrzymała i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych oraz na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach, jednak w miejscu słonecznym i na słabszym, bardziej suchym podłożu również sobie poradzi.
Bergenia orzęsiona jest wytrzymała na niską temperaturę, ale ponieważ jej termin kwitnienia przypada na bardzo wczesną wiosnę, kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.
Najlepszym sposobem rozmnażania bergenii orzęsionej jest sadzonkowanie kłączy pobranych od dorosłych egzemplarzy lub podział roślin. Wprawdzie po przekwitnieniu bergenia zawiązuje dużą liczbę nasion, ale rośliny z nich uzyskane zakwitną dopiero po kilku latach - dlatego z tej metody korzysta się rzadko.
Ze względu na niewielkie wymagania, bergenia orzęsiona polecana jest do różnych typów ogrodów. Najlepiej prezentuje się na rabatach bylinowych, skarpach, murkach, pod drzewami oraz w ogródkach skalnych. Można ją również sadzić na terenach zieleni miejskiej i na cmentarzach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021