Bergenia grubolistna - Bergenia crassifolia

2020-07-16 15:58 Michał Mazik

Bergenia grubolistna to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie na terenie Azji. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście są sercowate lub szerokojajowate, mięsiste, o lekko ząbkowanych brzegach. Drobne, pięciopłatkowe, różowe kwiaty zebrane są w grupach na długim pędzie kwiatostanowym. Bergenia grubolistna kwitnie od kwietnia do maja. Owocem jest torebka.

Bergenia grubolistna jest mało wymagająca i poleca się ją nawet osobom początkującym. Wytrzymuje różnorodne stanowiska – od nasłonecznionych po zacienione. Najlepiej jednak rośnie w miejscach lekko osłoniętych. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Toleruje gorsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W czasie suszy bergenia powinna być podlewana. W zasadzie nie wymaga nawożenia. W początkowym okresie uprawy zaleca się ją regularnie odchwaszczać. Należy unikać nadmiernej wilgoci – może być wtedy porażana przez choroby grzybowe.

Bergenię grubolistną warto wykorzystać do zakładania cienistych rabat. Jest dobrym uzupełnieniem dla roślin o ozdobnych kwiatach. Nadaje się także na skalniaki i do dekoracji oczek wodnych. Można ją sadzić pod koroną drzew. Liście (i czasem kwiaty) wykorzystuje się w bukieciarstwie. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.


Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 50 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021