Baptysja błękitna - Babtisia australis

2020-07-30 15:50

Baptysja błękitna to bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Baptysja błękitna - opis

Baptysja błękitna tworzy palowy system korzeniowy oraz odrosty korzeniowe, dzięki którym się rozrasta. Dorasta do 90-120 cm wysokości. Ma zwarty, wzniesiony pokrój oraz sztywne, rozgałęzione pędy, pokryte trójlistkowymi liści o niebieskozielonym kolorze. Na końcach pędów osadzone są dekoracyjne, długie (30-50 cm) groniaste kwiatostany złożone z motylkowych, niebieskich (w różnych odcieniach) kwiatów. Kwiaty rozwijają się od dołu kwiatostanu ku jego górze. Baptysja kwitnie od maja do lipca (zazwyczaj w czerwcu).

Owocem baptysji jest strąk, czerniejący w miarę dojrzewania i zawierający liczne nasiona, które grzechoczą w strąku gdy są dojrzałe (mieszkańcy terenów, skąd baptysja pochodzi, używali strąków jako grzechotek). Niestety, strąki sprawiają, że roślina nie ma już tak ładnego pokroju, warto więc je usuwać.

Baptysja - uprawa

Dla baptysji najlepsze jest stanowisko słoneczne. Roślina nie ma specjalnych wymagań w stosunku do gleby, za wyjątkiem tego, by była przepuszczalna. W pierwszym roku po posadzeniu roślinę należy regularnie podlewać, ale gdy wytworzy już pionowy system korzeniowy, jest bardzo odporna na suszę.
Baptysja ze względu właśnie na swój długi system korzeniowy nie lubi przesadzania i lepiej wybrać dla niej od razu miejsce docelowe. Jest całkowicie mrozoodporna.
Roślina nie wymaga nawożenia. Warto jedynie przed posadzeniem zasilić glebę kompostem.
Baptysję można rozmnażać przez nasiona, które muszą zostać poddane skaryfikacji i stratyfikacji. Tak rozmnażane egzemplarze zakwitną po 3-4 latach.
Można ją też rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe, które jednak trudno się ukorzeniają, nawet przy zastosowaniu ukorzeniacza. Przy tym sposobie rozmnażania roślina zakwitnie po 2 latach.
Późną jesienią albo wiosną pędy baptysji należy ściąć nisko przy ziemi.

Baptysja - zastosowanie

Roślina ładnie prezentuje się jako soliter. Dobrze wygląda także posadzona wśród innych gatunków na rabacie (pojedynczo albo w grupach, pamiętając o tym, że roślina dość mocno rozrośnie się). Zasuszone strąki nadają się do suchych bukietów.

Niebieskie kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko >>>

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 90 cm - 120 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021