Asfodel biały - Asphodelus albus

2020-07-16 15:58

Asfodel to rzadko w Polsce uprawiana bylina z rodziny złotogłowowatych, pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Osiąga 30-100 cm wysokości. Roślina ciepłolubna: najlepiej rośnie w pełnym słońcu, w ciepłym, osłoniętym miejscu. Dopuszczalne jest stanowisko półcieniste.

Asfodel biały
Autor: GettyImages Asfodel biały

Asfodel biały wymaga podłoża przepuszczalnego, żyznego, o pH zasadowym, zawierającego wapń. może być żwirowego,Tworzy kępę wąskich zielonych liści o długości 30-50 cm. Z tej kępy wyrastają wiosną pędy zakończone kwiatostanami złożonymi z białych, gwiaździstych kwiatów średnicy około 4 cm z długimi pręcikami i 6 płatkami (każdy płatek ma w środku wzdłuż brązowawy nerw).

Asfodel biały to roślina miododajna. Polecany jest do ogrodów skalnych, ogrodów żwirowych oraz na rabaty.Może przemarzać. Przed zimą należy wyciąć liście i osłonić roślinę igliwiem, korą bądź torfem.Rozmnażać asfodel można przez podział grubych, mięsistych korzeni wczesną wiosną (trudno) bądź przez wysiew nasion jesienią.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 1 m
Kategoria Byliny
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE