Amsonia nadreńska = Amzonia nadreńska - Amsonia tabernaemontana

2020-07-16 15:58 Agnieszka Mike-Jeziorska
Zdjęcie 65658
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Amsonia nadreńska (ang. USA - eastern bluestar, ang. GB - blue dogbane, niem. amerikanischer blaustern) to bylina z rodziny toinowatych (Apocynaceae), dziko występująca na terenie wschodniej Azji i w Ameryce Północnej.

Dorasta do 60-70 cm, tworząc kępę o nieco mniejszej średnicy.
Liście żywozielone, lancetowate, do złudzenia przypominające liście wierzby, porastają skrętolegle pędy, na szczycie których pojawiają się kiście niebieskich, gwiazdkowatych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca.
Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, o umiarkowanej zawartości próchnicy i odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
Wymagania wodne ma średnie, ale nie znosi zalewania. Amsonia jest dość wytrzymała na mróz, strefa mrozoodporności – 6.
Przycinana dość silnie wczesna wiosną – lepiej się rozrasta i zagęszcza.
Doskonała roślina na wiosenne rabaty, do ogrodów skalnych i parków. Pięknie wygląda w zestawieniu z roślinami o białych kwiatach. Świetnie nadaje się sobie również jako kwiat cięty. Nawet po przekwitnięciu jej liście stanowią doskonałą ozdobę jako tło dla roślin letnich.
Gatunek ten może być rozmnażany przez wysiew nasion lub przez podział bryły korzeniowej rośliny matecznej. Zawiązane nasiona, pozostawione na  roślinie, mogą być dobrym źródłem samosiewów.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 60 cm - 70 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty