Akant miękki - Acanthus mollis

2022-03-22 13:58

Akant miękki, należący do rodziny akantowatych (Acanthaceae), to silnie rosnąca i niezwykle efektowna bylina.

Akant miękki
Autor: GettyImages Akant miękki

Spis treści

  1. Akant roślina wieloletnia
  2. Akant kwiat
  3. Akant miękki - uprawa
  4. Akant miękki zastosowanie

Akant roślina wieloletnia

Największą ozdobą akantu są duże (około 40 cm długości), zielone, mocno powcinane i pofalowane liście, które tworzą okazałą, rozłożystą rozetę. Blaszka liściowa jest skórzasta i błyszcząca, a jej brzegi całkowicie gładkie.

Akant kwiat

Akant miękki kwitnie od czerwca do sierpnia, wydając niezwykle dekoracyjne, wysokie kwiatostany, wyrastające w centralnej części rozety. Kwiatostany mają postać luźnych kłosów, złożonych z niewielkich, wargowych kwiatów o białym lub różowym kolorze, tworzących się na szczycie niezbyt sztywnej, wyprostowanej i delikatnie owłosionej łodygi.

Akant miękki - uprawa

Akant miękki jest rośliną ciepłolubną i nie zawsze dobrze radzi sobie w naszym klimacie, dlatego pod jego uprawę należy wybrać miejsce słoneczne, zaciszne i stosunkowo ciepłe. Na zimę warto okryć akant miękki grubą warstwą liści (szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu).

Ze względu na rozbudowany i dość głęboki system korzeniowy akanty wymagają dobrze uprawionej, lekkiej i przepuszczalnej gleby, o znacznej zawartości związków wapnia. Wrażliwość na niskie temperatury sprawia, że w chłodniejszych rejonach kraju akanty często wymarzają, dlatego poleca się ich uprawę w pojemnikach, przez zimę przechowywanych w jasnych i chłodnych pomieszczeniach. Akant miękki można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe i przez nasiona (nasiona wymagają stratyfikacji), a także przez podział dorosłych, rozrośniętych egzemplarzy.

Akant miękki zastosowanie

Akant miękki jest atrakcyjną rośliną rabatową, nadającą się do tworzenia ciekawych kompozycji bylinowych. Znakomicie wygląda też w jednogatunkowych grupach, posadzonych na tle trawnika lub ściany budynku. Ponieważ akant miękki dość dobrze znosi niedobór wody, może być uprawiany także na skalniakach. Oryginalne kwiatostany akantu doskonale nadają się na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Wysokość 60 cm - 1,5 m