Ajania spokojna - Ajania pacifica

2020-07-17 12:42

Ajania spokojna to bylina z rodziny astrowatych (Asteracea). Pochodzi z Japonii. Jest spokrewniona z chryzantemą - podobieństwo widać już w wyglądzie rośliny.

Ajania spokojna - opis

Ajania ma kępiasty pokrój, jej wzniesione pędy dorastają do około 40 cm wysokości, z czasem drewnieją u podstawy. Roślina rozrasta się za pomocą krótkich rozłogów. Liście ajanii kształtem podobne są do liści chryzantemy, ale są od nich bardziej mięsiste. Na spodniej strony liście są srebrzysto owłosione, górna strona jest ciemnozielona z charakterystycznym jasnym obrzeżeniem.

Osadzone na szczytach pędów kwiaty ajanii wyglądają jak guziki, są zbudowane wyłącznie z kwiatów rurkowatych o żółtym kolorze. Koszyczki zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwiaty ajanii są chętnie odwiedzane przez owady. Ajania kwitnie w październiku - pączki kwiatowe tworzą się przy dniu krótkim (można doprowadzić do kwitnienia od połowy sierpnia przez miesiąc zacieniając roślinę przez 14 godzin na dobę; przestajemy zacieniać, gdy pojawią się pąki kwiatowe). Jesienne przymrozki mogą uszkadzać zawiązane pączki kwiatowe, przez co roślina nie zakwita.

Ajania spokojna - uprawa

Stanowisko dla ajanii powinno być słoneczne, a podłoże dostatecznie wilgotne, dobrze zdrenowane. Roślina nie znosi mokrej gleby, szczególnie zimą - takie warunki  powodują zagniwanie korzeni. Ajania może przemarzać zimą, dlatego warto odpowiednio okryć ją przed mrozem. Aby być pewnym, że roślina przezimuje w dobrej kondycji, najlepiej wykopać ją jesienią z gruntu i posadzić do doniczki i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Podczas przechowywania należy utrzymać minimalną wilgotność podłoża. Wiosną należy roślinę mocno przyciąć. Ajanię rozmnaża się za pomocą wierzchołkowych sadzonek zielnych.

Czym okryć rośliny na zimę? Zimowe osłony roślin >>>

Ajania - zastosowanie

Ajania ładnie prezentuje się na rabatach i skalniakach. Można ją stosować jako roślinę okrywową (rozrasta się za pomocą rozłogów). Znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach i w takiej postaci jest najczęściej spotykana.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 40 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kopulasty
Pokrój zwarty
Termin kwitnienia
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021