Pelargonia Calliope – odmiany, pielęgnacja, uprawa, choroby. Czy pelargonia Calliope jest zwisająca?

2024-05-13 11:18

Pelargonia Calliope (Pelargonium Calliope) to stosunkowo młoda odmiana hybrydowa, która łączy w sobie najlepsze cechy różnych gatunków pelargonii, a przy tym jest bardzo odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Spis treści

  1. Pelargonia Calliope
  2. Pelargonia Calliope - odmiany
  3. Pelargonia Calliope – uprawa 
  4. Pelargonia Calliope – stanowisko, czego nie lubi pelargonia?
  5. Pelargonia Calliope – podłoże i doniczka
  6. Pelargonia Calliope – podlewanie
  7. Pelargonia Calliope – zimowanie
  8. Pelargonia Calliope – choroby i szkodniki

Pelargonia Calliope

Pelargonia Calliope nazywana też pelargonią hybrydową lub pelargonią krakowiak zaliczana jest do pelargonii rabatowych, chociaż pokrojem bliżej jej do przedstawicieli odmian zwisających lub półzwisających.

Pelargonia Calliope prezentuje się efektownie zarówno w kompozycjach, jak i solo. Warto wyeksponować ją przez posadzenie w wysokich donicach lub zwisających pojemnikach bądź makramach. Pelargonia będzie piękną ozdobą ogrodowych rabat, balkonów, tarasów, ale także wewnętrznych parapetów!

Pelargonia Calliope charakteryzuje się silnym i intensywnym wzrostem. Początkowo jej pokrój jest taki sam jak w przypadku pelargonii rabatowych. Jednak z czasem ulega on zmianie – pelargonia Calliope zaczyna zachowywać się jak przedstawicielka odmian zwisających.

Pelargonia Calliope, jeśli dobrze o nią zadbamy, może wykształcić 50-60-centymetrowe pędy! Natomiast dużymi kwiatami tej rośliny możemy cieszyć się w sprzyjających warunkach od maja aż do października (czasem nawet do listopada)!

Kiedy można sadzić pelargonie? Najlepiej robić to w połowie maja, gdy minie zagrożenie przymrozków.

Pelargonia Calliope - odmiany

Pelargonia Calliope ma kilka odmian, chociaż najpopularniejsze są te o czerwonych kwiatach:

  • pelargonia Calliope 'Dark Red'
  • pelargonia Calliope 'Coral'

Wybierając inne odmiany pelargonii Calliope możemy liczyć m.in. na piękne kwiaty w kolorze różowymi białym

  • pelargonia Calliope 'Lavender Rose'
  • Pelargonia Calliope 'Landscape Pink'
  • pelargonia Calliope 'White'

Pelargonia Calliope – uprawa 

Pelargonia Calliope jest stosunkowo prosta w uprawie, dlatego polecana jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą roślin.

Ogromną zaletą pelargonii Calliope jest odporność na trudne warunki atmosferyczne (głównie deszcz i wiatr). Mimo to warto zapoznać się z jej wymaganiami, by zapewnić roślinie najlepsze środowisko do zdrowego i silnego wzrostu.

WAŻNE: pelargonia Calliope nie wymaga drobiazgowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest jednak, by regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany razem z łodygami – przyczyni się to do bujniejszego kwitnienia pozostałych pędów.

Pelargonia Calliope – stanowisko, czego nie lubi pelargonia?

Pelargonia Calliope, jak każda przedstawicielka tego gatunku uwielbia stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie nawet w półcieniu. Jeśli nie zapewnimy roślinie sporo światła, liście zbledną, a pędy położą się. Dlatego warto doniczki z pelargoniami Calliope stawiać na słonecznych oknach, a więc południowych, zachodnich i wschodnich.

Pamiętajmy, by zapewnić pelargonii również odpowiednią temperaturę, a więc ok. 22-24 st. C w ciągu dnia i 14-16 stopni w nocy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pelargonia Calliope – podłoże i doniczka

Pelargonie lubią lekko kwaśne (pH 6-7), żyzne i przepuszczalne podłoże. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć specjalnie przygotowane mieszanki do pelargonii.

Ponadto, przesadzając pelargonię Calliope na dnie doniczki należy wysypać ok. 5-centymetrową warstwę drenażu (np. perlit, keramzyt) – w ten sposób będziemy mieć pewność, że korzenie pelargonii nie zgniją (przelanie roślina znosi dużo gorzej niż przesuszenie).

Doniczka, w której posadzimy pelargonię musi mieć również otwór odpływowy, oraz być na tyle duża, by pomieścić cały system korzeniowy.

Pelargonia Calliope – podlewanie

Pelargonia Calliope wymaga regularnego podlewania – długotrwały brak wody nie sprzyja roślinom (kwiaty opadają, a liście znikają), ale pelargonia bez problemu przetrwa krótkotrwałą suszę.

Dużo gorzej jest z przelaniem, którego pelargonia Calliope nie znosi! Zbyt mokre podłoże może powodować gnicie korzeni i choroby grzybowe. Jeśli boimy się, że zapomnimy podlać pelargonię lub wyjeżdżamy na jakiś czas – warto zaopatrzyć się w hydrożel, który zapewni roślinie stałe nawilżenie.

Jak często podlewać pelargonię Calliope? W czasie letnich upałów nawet 2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem).

Dobrą praktyką jest sprawdzanie wilgotności podłoża przed kolejnym podlaniem – jeśli na głębokości ok. 5 cm jest już suche, warto roślinę podlać. Zazwyczaj robi się to co 3-5 dni. Zimą, gdy pelargonia Calliope jest w stanie spoczynku – jeszcze rzadziej.

Pelargonia Calliope – nawożenie

Jeśli mamy do czynienia z młodymi sadzonkami, z nawożeniem należy poczekać aż rośliny się ukorzenią (ok. 2 tygodnie po posadzeniu).

Pelargonię Calliope możemy nawozić specjalnym nawozem do pelargonii. Zawiera on duże ilości potasu i niewiele azotu. To bardzo ważne, ponieważ azot sprawia, że liście rosną szybciej, ale rozrost kwiatów jest spowolniony. Potas natomiast daje pierwszeństwo kwiatom, które w pelargoniach odgrywają kluczową rolę.

Jak często nawozić pelargonie? Pelargonie najlepiej nawozić 1-2 razy w tygodniu w okresie wegetacji. Zimą trzeba całkowicie zrezygnować z nawożenia i pozwolić roślinie na spokojne zimowanie.

Kiedy nawozić pelargonie? Pelargonię Calliope nawozimy płynnymi substancjami od końca maja.

Pelargonia Calliope – zimowanie

Wiele osób myśli, że pelargonia Calliope, podobnie jak pozostałe przedstawicielki tego gatunku, jest rośliną jednoroczną. To nie jest prawdą, chociaż z każdym rokiem pelargonia przerzedza się i słabiej kwitnie. Dlatego warto co 2-3 lata wymieniać sadzonki, by cieszyć się bujnym kolorowym kwieciem. Warto też po sezonie przygotować roślinkę do zimowania.

Zimowanie pelargonii Calliope rozpoczynamy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 0 stopni. Przyjęło się, że pelargonię należy przenieść z balkonu do mieszkania do końca października (lub ewentualnie początku listopada, ale nie później).

Pomieszczenie, w którym pelargonia Calliope będzie zimować, musi być jasne, a panująca w nim temperatura wynosić ok. 6-8 stopni (chociaż mogą przetrwać również w temperaturze 14 stopni). W takich warunkach roślina łatwiej przejdzie w stan spoczynku. Dodatkowo, podczas zimowania pelargonii powinniśmy ograniczyć podlewanie i całkowicie zrezygnować z nawożenia.

Podczas trzymania pelargonii zimą w pomieszczeniu konieczna jest ochrona rośliny przed dużymi przeciągami oraz zapewnienie jej dodatkowego oświetlenia (specjalne fitolampy).

Pelargonia Calliope – choroby i szkodniki

1. ŻÓŁTE LIŚCIE - gdy liście pelargonii żółkną, może to oznaczać, że roślina jest zbyt obficie podlewana. Gdy zauważymy żółknięcie liści, warto poczekać z kolejnym podlewaniem aż podłoże wyschnie.

2. BRĄZOWE KOŃCE LIŚCI – to może być oznaką wysuszenia rośliny, czyli zbyt małej ilości wody. Należy wtedy dobrze roślinę nawodnić i usunąć przesuszone liście.

3. LIŚCIE ZWINIĘTE W RURKĘ – zwiędnięte lub zwijające się liście mogą być oznaką żerowania motyli mączlików albo mszyc. Warto zastosować wtedy specjalny oprysk.

4. BIAŁY NALOT NA LIŚCIACH – może świadczyć o obecności mączniaka prawdziwego. Ziołowe środki i opryski powinny poradzić sobie z tym szkodnikiem.

Pelargonia Calliope. Zdjęcia

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy