Czyścimy sztućce. Jak to zrobić skutecznie?

Przy tak wyjątkowej okazji jak Boże Narodzenie wyjmujemy najlepszą zastawę i sztućce. Może się jednak w ostatniej chwili okazać, że na sztućcach zrobiły się nieładne plamy, których na co dzień nie zauważamy, lub pokryły się nalotem. Podpowiadamy jak szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń, teraz!

Czyścimy srebrne sztućce
Dekoracja stołu na Boże Narodzenie
Srebrne dodatki ozdobą stołu na Boże Narodzenie
Świąteczne nakrycie ze srebrnymi sztućcami
Ładne sztućce na świątecznym stole

Do świątecznych porządków możemy także zaliczyć czyszczenie sztućców. Kolacja wigilijna i obiad w pierwszy dzień Bożego Narodzenia mają zazwyczaj bardzo odświętny charakter. Wyjmujemy wtedy naszą najlepszą zastawę i sztućce. Szkoda by było, żeby wrażenie zepsuły poplamione sztućce. Przed przyjęciem i tak zawsze jest dużo do zrobienia, trudno jeszcze wtedy czyścić sztućce. Jeśli planujemy uroczyste przyjęcie podczas Bożego Narodzenia przejrzyjmy sztućce teraz i z pomocą domowników wyczyśćmy je.

Zobacz: dekoracja świątecznego stołu >>>

Boże Narodzenie: czyścimy sztućce codzienne

Sztućce wykonane ze stali, myte w zmywarkach, ulegają trudnym do usunięcia, na szczęście nie trwałym zabrudzeniom. Na sztućcach pojawiają się ciemne plamy. To nic innego jak pozostałości jedzenia wchodzą w reakcję z chemią podczas mycia i pozostawiają ciemne plamy. Szczególnie na nożach. Takie zabrudzenia mimo, że nie są groźne dla zdrowia wyglądają po prostu nieestetycznie. Na szczęście  istnieje łatwy sposób na pozbycie się ciemnych plam. Jest niestety trochę pracochłonny, dlatego warto skorzystać i w tym przypadku z pomocy domowników. Wystarczy sztućce przecierać, aż do usunięcia zabrudzeń, szmatką z popularnym mleczkiem do czyszczenia stalowych zlewów. Później bardzo dokładnie spłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Żeby tak wyczyszczone sztućce były jak najdłużej czyste pamiętajmy o dokładnym spłukiwaniu ich przed włożeniem do zmywarki. Dokładnie wyczyszczone, nawet stalowe sztućce mogą towarzyszyć eleganckiej porcelanie.

Czytaj też: wybieramy zastawę na stół wigilijny >>>

Boże Narodzenie: jak wyczyścić srebrne sztućce?

Srebrne sztućce są zazwyczaj mniej lub bardziej cennymi pamiątkami rodzinnymi. Wyjmujemy je przy tylko naprawdę wyjątkowych okazjach. Srebro ma niestety to do siebie, że nie używane pokrywa się ciemnym nalotem. Na szczęście nie jest to trwałe zabrudzenie, łatwo się go pozbyć. Tylko tak jak w przypadku sztućców mniej szlachetnych, codziennych, jest to czynność pracochłonna. Warto jednak zrobić to teraz kiedy mamy czas i siły. Tuż przed przyjściem gości lepiej zająć się pysznymi potrawami lub po prostu chwilę odpocząć.

Czytaj: czym wyczyścić srebro? Domowe sposoby czyszczenia sreber >>>

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY