W przedpokoju robi się ciasno? Proste sposoby, jak to zmienić

2022-10-27 13:28

Nawet w małym M trzeba znaleźć miejsce na buty – na te „na teraz” i na te „po sezonie”. No to radzimy, co i jak!

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel

Kolekcja butów stojąca przy drzwiach wejściowych czy ciągnąca się wzdłuż ściany w holu nie jest estetyczna ani praktyczna. Nawet te „właśnie zdjęte po przyjściu do domu” schowaj. Wystarczy wsunąć je pod ławeczkę czy zamknąć w szafce na obuwie aktualnie noszone.

Czekające na swój sezon buty zabezpiecz i ulokuj w szafkach i schowkach. Jeśli nie masz odpowiednich organizerów, lepiej przechowuj pary w pudełkach – wtedy się nie zdefasonują, jak w przypadku butów zwalonych jedne na drugie. Pudła ustawiaj piętrowo i opisz na nich zawartość, a łatwo znajdziesz potrzebną ci parę.

Jeśli drażni cię widok butów, możesz półki przysłonić miniroletami własnej roboty albo zasłonką z pasującej do wystroju tkaniny.

WŁASNA ROBOTA

Regalik ze skrzynek czy palet to przykład kreatywności i myślenia proekologicznego. Aby taki regał był stabilny, skręć skrzynki ze sobą. Buty ustawiaj na podkładkach gumowych (mogą to być przycięte na wymiar kawałki linoleum).

Przedpokój
Autor: Marcin Czechowicz

OSOBNY MEBEL

Garderoba wolnostojąca niezależnie od stylu jest praktyczna – tę wyróżniają piętrowe półki na buty z miejscami na pojedyncze pary (można by je przysłonić ażurowymi drzwiczkami albo jedną miniroletą). Miękkie siedzisko to dodatkowy atut.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy oakfurnitureland.co.uk
DBAJ O BUTY!

Wtedy będą dłużej ci służyły i zachowają pierwotną formę. C Nie noś tej samej pary dzień po dniu – przerwy są potrzebne, by dobrze wyschły i się przewietrzyły. C Stosuj prawidła – dzięki nim buty długo będą trzymały fason (znikną załamania i odkształcenia, np. „halluksowe”). C Regularnie czyść obuwie i je konserwuj. C Po sezonie buty wysusz i oczyść, skórzane zaimpregnuj specjalnymi preparatami. W razie potrzeby oddaj do szewca (nowe fleki itp.).

PRZEDPOKOJOWA ZABUDOWA SIĘ SPRAWDZA…

…zawsze (jej styl oczywiście powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), bo można w niej przechowywać zarówno obuwie aktualnie noszone, jak i to czekające na sezon. Dobrze, gdy szafy i szafki (te na ubrania także) mają otwory wentylacyjne. Jeśli o nich zapomniano, raz, dwa razy w tygodniu pozostaw mebel otwarty na kilka godzin, gdy np. wychodzisz do pracy.

Przedpokój
Autor: Małgorzata Góra

SZYK INDUSTRIALNY

Metalowe półki z ociekaczami to idealne rozwiązanie do przedpokoju (wyposażenie IKEA) w stylu loftowym czy skandynawskim. W pudełkach możesz trzymać buty „na urlopie” albo szczotki i pasty.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki IKEA

DWA W JEDNYM

Wieszak połączony z wnęką na buty, które zsuwamy po wejściu do domu, to patent wart polecenia – obuwie jest mniej widoczne, nie potkniesz się o nie, przechodząc, i jest na czym przysiąść podczas jego wkładania.

Przedpokój
Autor: Bernard Białorucki
Z wysoką cholewką…

Botki i kozaki nie powinny po zdjęciu stać z załamaną cholewką, bo szybko stracą ładny wygląd. Zapinaj w nich suwak i… wieszaj! Jeśli nie masz specjalnego wieszaka, zrób go z dwóch spinaczy do bielizny („łapki” podklej filcem, by nie zostawiły śladów na skórze) i sznurka. Po sezonie włóż w nie prawidła do kozaków i zawieś albo ułóż na boku.

SPRYTNY ORGANIZER

To sposób na ład wśród butów. Pionowy tekstylny organizer będzie idealny szczególnie dla tych miękkich i lekkich.

Szafa
Autor: serwis prasowy marki Wilko

UCHYLNE PÓŁKI

Wąskie szafki specjalnie zaprojektowane na buty (IKEA) świetnie się sprawdzą nawet na małym metrażu. Z reguły półki mieszczą buty w jednym rzędzie albo, tak jak tym przypadku, w dwóch. Robiąc podobną szafkę na zamówienie, przy ustalaniu wysokości półek kieruj się rozmiarem butów domowników.

Szafka na buty
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Warto pamiętać, że przechowywanie obuwia to nie tylko sprawa estetyki. Buty odpowiednio traktowane długo zachowają ładny wygląd i będą nam służyć latami.

SEKTOR W ZABUDOWIE

Projektując garderobę jako szafę ścienną albo osobne pomieszczenie, warto zawczasu przemyśleć kwestię obuwia. Otwarty regał na pary potrzebne na bieżąco i półki na pudełka z butami „po sezonie” to sposób wart polecenia. Pamiętaj o tym, że pudełka powinny mieć otwory (choćby twojej roboty;-)) dla wentylacji.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki IKEA

WEDŁUG POTRZEB

Ażurowa półka może występować pojedynczo, ale – jeśli jest potrzeba – stworzysz z kilku regalik dowolnej wysokości. Specjalnie skonstruowane nóżki są także zaczepami zapewniającymi stabilność chałupniczej konstrukcji.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki IKEA

IDEALNIE DOPASOWANE

Robisz zabudowę na wymiar? Zaprojektuj wysoką półkę na buty z cholewkami tak, by kozaki na prawidłach mogły w niej stać. Może mieć też pręt (jak szafa na ubrania), na którym je zawiesisz za pomocą gotowych lub własnej roboty wieszaków do kozaków.

Przedpokój
Autor: Piotr Mastalerz
WOSK PO SEZONIE

Skórzane buty po oczyszczeniu natłuść specjalnym woskiem do obuwia, najlepiej na bazie składników naturalnych. Odczekaj, aż buty go wchłoną, wypoleruj je i dopiero schowaj. Skóra będzie zaimpregnowana i pozostanie elastyczna.

SCHOWKI W SCHODACH

Miejsce pod nimi jest wymarzone na małą szafkę czy wysuwające się cargo z półkami. Można jednak zaprojektować podstopnice, by wysuwały się jak szuflady np. właśnie na buty, które będą czekać „na swój” sezon.

Schody
Autor: Marcin Czechowicz

Pamiętaj, by buty nie stały blisko źródeł ciepła, nawet te mokre, bo zbyt szybkie schnięcie je zdefasonuje. Wilgotne wypchaj najpierw suchym chłonnym papierem.

SPRYTNY STOJAK

W tym przedpokoju prym wiodą dwa stojaki: na parasole i – wysokie buty. Pomysłowe rozwiązanie, dzięki któremu szybko wyschną bez zniekształcenia cholewki w przypadku botków.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy gardentrading.co.uk
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE