Koniec z ciemnym i ciasnym przedpokojem. Mamy przepis na nową strefę wejścia

2022-10-20 10:59

W naszym nowym cyklu podpowiemy ci, jak zaprojektować wnętrza nie tylko efektownie, lecz także funkcjonalnie i komfortowo. Krok po kroku poprowadzimy cię do wymarzonego celu. Zaczynamy od strefy wejścia.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore Z AKCENTEM Może nim być oryginalny mebel, piękne lustro, wieszak. Coś co podkreśli indywidualny charakter mieszkania. Tu jest nim tablica do zapisywania tygodniowego rozkładu zajęć domowników – i to na cały miesiąc! Namalowano ją na ścianie wodorozcieńczalną farbą tablicową Chalkboard Paint marki Benjamin Moore.
ORGANIZACJA PRZESTRZENI

1. Gdy ciasny i zaciemniony przedpokój otworzysz na strefę dzienną, przestrzeń stanie się większa optycznie i lepiej doświetlona. Jednak warto się zastanowić, czy całkowite wyburzenie ścianek działowych oddzielających strefy nie pociągnie za sobą niepożądanych efektów. Jeśli już od wejścia widać mieszkanie jak na dłoni, domownicy tracą poczucie prywatności, kameralności w miejscach, gdzie jest im ono potrzebne: do wypoczynku, jedzenia, w kąciku do pracy albo czytania.

2. W otwartym lub półotwartym holu posadzka identyczna jak w powiązanej z nim strefie dziennej podkreśli wrażenie przestronności i ładu. Bardzo cenne na niewielkim metrażu!

3. Planując rozmieszczenie wnętrz bądź zamianę ich funkcji, pamiętaj, by droga od strefy wejścia przez korytarz do kuchni była jak najkrótsza. Chodzi o to, by nie kluczyć po mieszkaniu z zakupami czy wiaderkiem śmieci.

SPÓJNIE, POKOJOWO

Kilka par drzwi „potrafi” skutecznie pokrzyżować plany aranżacyjne. Problem znika, jeśli się zgra kolorystycznie skrzydła z otaczającą je ścianą. Tworząc swój projekt, nie zapomnij, że dobrym sposobem na doświetlenie przedpokoju są drzwi przeszklone. Stwórz w nim też przyjazny nastrój, zapraszający do wejścia.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki VOX

ZOOM NA DETALE

Zasada „im mniej, tym lepiej” na pewno cię nie zawiedzie przy urządzaniu małego wnętrza. Ale im mniej rzeczy, tym lepiej je widać. Dlatego w projekcie uwzględnij dobrej jakości materiały i atrakcyjne elementy aranżacji.

Przedpokój
Autor: Krystyna Mikołajska Projekt wnętrza: Mikołajska Studio
FUNKCJONALNOŚĆ

1. Ścieżki komunikacyjne w korytarzu powinny mieć szerokość co najmniej 1,2 m. Warunki techniczne zawarte w prawie budowlanym dopuszczają zwężenie przejścia do 0,9 m, ale na odcinku nie większym niż 1,5 m.

2. Prawo budowlane określa też minimalną szerokość drzwi do pokoi, kuchni, łazienki i WC – to 0,8 m. Przy tym skrzydła do pokoi, kuchni oraz zewnętrzne (wejściowe) mają otwierać się do środka wnętrz. Natomiast te do łazienki i WC – na zewnątrz, co dyktują, oprócz funkcjonalności, kwestie bezpieczeństwa. Najczęściej bowiem metraż obu tych pomieszczeń jest niewielki, jeśli np. zdarzyłoby się, że ktoś w nich zasłabnie, drzwi otwierane do środka uniemożliwiłyby wejście do nich.

NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE

W wąskim korytarzu szafy wnękowe ukryto za gładkimi frontami sięgającymi od podłogi do sufitu. Ten zabieg porządkuje przestrzeń. Nie ma tu nic, co mogłoby utrudniać poruszanie się albo przytłaczać. Tafle luster plus światło punktowe doskonale łudzą, że korytarz jest większy niż naprawdę. Proj. Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe.

Przedpokój
Autor: kroniki.studio Projekt wnętrza: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe.

PROPOZYCJA ARANŻACJI NR 1

Aby dwie osoby mogły w przedpokoju swobodnie się minąć, jego szerokość nie może być węższa niż 1,25 m. Standardowa szerokość drzwi zewnętrznych wynosi 0,9 m. Do garderoby, spiżarki można zamontować skrzydła węższe – 0,6 m lub 0,7 m, ale nie należą one do specjalnie wygodnych.

Plan
Autor: Norbert Suchorzewski

PROPOZYCJA ARANŻACJI NR 2

Zadbaj o bezkolizyjne otwieranie drzwi do pomieszczeń i szaf. Niekiedy np. warto „przesunąć” otwór drzwiowy do łazienki czy toalety, by otwarte skrzydło nie blokowało komunikacji lub dostępu do zabudowy wnękowej.

Plan
Autor: Norbert Suchorzewski
Ekspert radzi
Kaja Kowacz
Kaja Kowacz
Architektka, projektantka, stylistka; k.kowacz@gmail.com

W przedpokoju warto postawić na dobre, trwałe, a nawet droższe materiały. Niewielki metraż nie zrujnuje budżetu, a pierwsze wrażenie robi się tylko raz!

DOBRA BAZA

1. W przedpokoju podłoga zostaje poddana najtrudniejszym testom. Dlatego bez względu na jej rodzaj głównymi kryteriami wyboru powinna być trwałość, antypoślizgowość, łatwość czyszczenia.

2. Do najtrwalszych należą płytki gresowe. Odpowiednie będą takie o klasie ścieralności 4 lub najwyższej – 5. Antypoślizgowość określają wartości od R9 do R13, im wyższe, tym płytki mniej śliskie. W przypadku paneli do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu właściwa jest klasa ścieralności AC4 i AC5, zaś klasa użyteczności 23 i większa.

3. Do pomalowania ścian zastosuj farby odporne na zabrudzenia i szorowanie. Należą do nich: lateksowa, emulsja z dodatkiem teflonu i tzw. ceramiczna. Zwolennicy innych rozwiązań mają w czym wybierać – od zmywalnej fototapety laminowanej, okładzin z drewna, paneli, betonu architektonicznego do dekoracyjnych modułów z tworzyw syntetycznych.

W KWESTII CZYSTOŚCI

Na powierzchniach gładkich, jednolitych zanieczyszczenia są bardziej widoczne niż na zróżnicowanych kolorystycznie i wzorzystych. Weź to pod uwagę przy decyzji o rodzaju posadzki.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Dutchbone Na zdj. podłoga ze szlifowanego betonu, drewniana komoda Jove, Dutchbone.

NATURA NA POWITANIE

Szlachetna surowość desek bez wątpienia wzmocni we wnętrzu poczucie ciepła, nada mu charakter. Który gatunek się sprawdzi? Twardy rodzimy dąb, egzotyczne doussie, merbau, ipe. Co jakiś czas trzeba je będzie poddać konserwacji – w przeciwieństwie do imitujących deski płytek gresu. Decydujesz się na te ostatnie? W otwartej przestrzeni raczej nie łącz ich z drewnem naturalnym, bo łatwo o aranżacyjny dysonans.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki tylko.com Na zdj. regał siedzisko marki Tylko.
WYPOSAŻENIE

1. W zależności od twoich potrzeb i metrażu przedpokoju zaplanuj w nim miejsce na szafę. Najlepiej wnękową zrobioną na wymiar, wtedy efektywnie wykorzystasz każdy centymetr. Nie zagracisz też wnętrza tak jak się to często dzieje po wstawieniu mebla wolnostojącego. Jeśli szafa się nie zmieści, pomyśl o wygospodarowaniu w mieszkaniu małej garderoby. Przy takim rozwiązaniu szczególnie ważny w strefie wejścia będzie wieszak stojący albo naścienny na okrycia wierzchnie (m.in. zdarza się, że po deszczu są one mokre i nie można ich odwiesić do szafy).

2. Na listę przydatnych elementów wpisz również szafkę (lub szafę) na buty, komodę, konsolę bądź półkę na odkładanie kluczy, telefonu, listów, torby itp. drobiazgów. Pomocne jest również siedzisko.

3. W szafie wnękowej warto wydzielić „sekcję” na pralkę z suszarką lub/i schowek gospodarczy. Gdy na standardową szafę ubraniową (jej głębokość to 55–60 cm) nie ma szans, bo za duża, skorzystaj z płytszej – o głębokości 40 cm. Ubrania wiesza się w niej równolegle do frontu na wysuwanym drążku.

WYGODA W ZABUDOWIE

Rozwiązanie do przedpokoi zarówno małych, jak i dużych. Segment szafy zrobionej na wymiar (projekt: Studio Projekt) został wyłożony miękkimi modułami. Dzięki temu powstało komfortowe, eleganckie miejsce do siedzenia, które nie zabiera dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Moduły (na zamówienie, madeforbed.com) obito miękką i łatwą do utrzymania w czystości tkaniną typu flok. Neutralna szarość sprawdzi się w większości aranżacji.

Przedpokój
Autor: Fotomohito
Ekspert radzi
Mikołaj Wojciechowski Architekt, współzałożyciel pracowni architektonicznej Sojka & Wojciechowski
Mikołaj Wojciechowski
Architekt, współzałożyciel pracowni architektonicznej Sojka & Wojciechowski

Coraz częściej małe płytki zastępuje się spiekami w formacie XXL. Dzięki zastosowaniu tego materiału ograniczamy liczbę fug, których czyszczenie w brudnej strefie przysparza kłopotu.

OŚWIETLENIE, TRIKI

1. W długim przedpokoju jedna lampa sufitowa nie wystarczy do jego równomiernego oświetlenia. Najlepiej rozmieścić kilka opraw wzdłuż całego korytarza. Zamiast nich możesz też wykorzystać dwa, trzy kinkiety.

2. Gdy wnętrze jest niskie lub w wersji mini, nie wieszaj opraw sufitowych na długim sznurze oraz takich z dużymi kloszami. Poza wizualnym zacieśnieniem korytarza mogą one utrudnić komunikację. Zastosuj raczej spoty sufitowe albo plafony.

3. Powiększysz przedpokój za pomocą fototapety z widokiem po horyzont, luster, jasnych barw. Ciemne kolory stosuj z rozwagą, np. na jednej ścianie, którą chcesz optycznie oddalić. Kierując snop światła na ścianę czy sufit, również dodasz wizualnie przestrzeni wnętrzu.

SZTUCZKI Z LUSTREM

W przedpokoju jest praktycznie nieodzowne. Do przejrzenia się, a także do powiększenia i rozjaśnienia ciemnych zakątków i do dekoracji. Lustro powieś tak, by powielało estetyczny fragment pomieszczenia.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki House Doctor Na zdj. powyżej. Lustra Walls Clear, śr. 50 cm, 195 zł, Rose, śr. 80 cm.

WYBÓR KOLORU

Dominująca ciemna barwa robi wrażenie, wprowadza nieco tajemniczy nastrój. Wbrew obiegowym opiniom można za jej pomocą stworzyć złudzenie większej głębi. Wszystko jednak zależy od doświetlenia i wielkości wnętrza. By sprawdzić swój pomysł, skorzystaj z aplikacji firm farbiarskich.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki House Doctor

MOBILNIE

Zamiast typowej konsoli – stoliki kawowe na kółkach. Łatwo je przesuniesz, nie mają kantów, więc nie będziesz o nie zawadzać, a gdy ci się znudzą, wstawisz do sypialni lub salonu.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Lene Bjerre Na zdj. metalowe stoliki Naravia, Lene Bjerre.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE