Mały przedpokój - inspiracje. Jak urządzić funkcjonalny przedpokój? Koniec z ciemną i niepraktyczną strefą wejścia

2024-02-14 21:15

Nie wiesz jak urządzić funkcjonalny przedpokój? Podpowiemy ci, jak zaprojektować hol nie tylko efektownie, lecz także komfortowo. Krok po kroku poprowadzimy cię do wymarzonego celu. Koniec z ciemnym i niepraktycznym przedpokojem.

Spis treści

  1. Jak zaprojektować funkcjonalny przedpokój? Przydatne triki
  2. Jakie drzwi do małego przedpokoju?
  3. Meble do przedpokoju
  4. Pomysł na przedpokój nr 1
  5. Pomysł na przedpokój nr 2
  6. Nowoczesna podłoga w przedpokoju
  7. Drewniana podłoga w przedpokoju
  8. Praktyczna ściana w przedpokoju
  9. Pomysł na siedzisko do przedpokoju
  10. Nowoczesne oświetlenie przedpokoju
  11. Jak optycznie powiększyć przedpokój?
  12. Przedpokój. Aranżacje

Jak zaprojektować funkcjonalny przedpokój? Przydatne triki

Gdy ciasny i zaciemniony przedpokój otworzysz na strefę dzienną, przestrzeń stanie się większa optycznie i lepiej doświetlona. Jednak warto się zastanowić, czy całkowite wyburzenie ścianek działowych oddzielających strefy nie pociągnie za sobą niepożądanych efektów.

Jeśli już od wejścia widać mieszkanie jak na dłoni, domownicy tracą poczucie prywatności, kameralności w miejscach, gdzie jest im ono potrzebne: do wypoczynku, jedzenia, w kąciku do pracy albo czytania.

W otwartym lub półotwartym przedpokoju posadzka identyczna jak w powiązanej z nim strefie dziennej podkreśli wrażenie przestronności i ładu. Bardzo cenne na niewielkim metrażu!

Planując rozmieszczenie wnętrz bądź zamianę ich funkcji, pamiętaj, by droga od strefy wejścia przez korytarz do kuchni była jak najkrótsza. Chodzi o to, by nie kluczyć po mieszkaniu z zakupami czy wiaderkiem śmieci.

Zasada „im mniej, tym lepiej” na pewno cię nie zawiedzie przy urządzaniu małego wnętrza. Ale im mniej rzeczy, tym lepiej je widać. Dlatego w projekcie uwzględnij dobrej jakości materiały i atrakcyjne elementy aranżacji.

Jakie drzwi do małego przedpokoju?

Kilka par drzwi „potrafi” skutecznie pokrzyżować plany aranżacyjne. Problem znika, jeśli się zgra kolorystycznie skrzydła z otaczającą je ścianą. Wybierając drzwi wewnętrzne, nie zapomnij, że dobrym sposobem na doświetlenie przedpokoju są drzwi przeszklone.

Ważne dane

1. Ścieżki komunikacyjne w korytarzu powinny mieć szerokość co najmniej 1,2 m. Warunki techniczne zawarte w prawie budowlanym dopuszczają zwężenie przejścia do 0,9 m, ale na odcinku nie większym niż 1,5 m.

2. Prawo budowlane określa też minimalną szerokość drzwi do pokoi, kuchni, łazienki i WC – to 0,8 m. Przy tym skrzydła do pokoi, kuchni oraz zewnętrzne (wejściowe) mają otwierać się do środka wnętrz. Natomiast te do łazienki i WC – na zewnątrz, co dyktują, oprócz funkcjonalności, kwestie bezpieczeństwa. Najczęściej bowiem metraż obu tych pomieszczeń jest niewielki, jeśli np. zdarzyłoby się, że ktoś w nich zasłabnie, drzwi otwierane do środka uniemożliwiłyby wejście do nich.

Meble do przedpokoju

Funkcjonalny przedpokój to miejsce, które powinno być nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Oto kilka sugestii dotyczących mebli, które można zastosować w funkcjonalnym przedpokoju:

  • W wąskim przedpokoju szafy wnękowe warto ukryć za gładkimi frontami sięgającymi od podłogi do sufitu. Ten zabieg porządkuje przestrzeń.
  • Szafka na buty: Pomaga utrzymać porządek i zorganizować obuwie. Możesz wybrać szafki z półkami lub szufladami, aby przechowywać buty w porządku.
  • Wieszak na ubrania: Wieszaki na ubrania lub wieszaki na ścianie pomogą utrzymać porządek i umożliwią wygodne przechowywanie kurtki, płaszcza czy torby.
  • Konsola lub stolik: Przy wejściu może być przydatna konsola lub stolik, na którym można zostawić klucze, listy czy inne drobne przedmioty.
  • Lustra: Duże lustra mogą optycznie powiększyć przestrzeń i dodatkowo sprawią, że przedpokój będzie bardziej jasny i przyjazny.
  • Pufy lub ławki z schowkami: Meble, które pełnią funkcję siedziska, ale również mają miejsce do przechowywania, są praktyczne. Możesz przechowywać w nich np. parasole, rękawiczki czy szaliki.
  • Półki lub szafki na klucze i drobiazgi: Specjalne półki lub szafki na ścianie mogą pomóc w zorganizowaniu kluczy, portfeli, telefonów komórkowych i innych drobiazgów, które chcesz łatwo znaleźć przed wyjściem z domu.
Przedpokój
Autor: kroniki.studio Projekt wnętrza: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe.

Pomysł na przedpokój nr 1

Aby dwie osoby mogły w przedpokoju swobodnie się minąć, jego szerokość nie może być węższa niż 1,25 m. Standardowa szerokość drzwi zewnętrznych wynosi 0,9 m. Do garderoby, spiżarki można zamontować skrzydła węższe – 0,6 m lub 0,7 m, ale nie należą one do specjalnie wygodnych.

Projekt przedpokoju
Autor: Norbert Suchorzewski Projekt przedpokoju.

Pomysł na przedpokój nr 2

Zadbaj o bezkolizyjne otwieranie drzwi do pomieszczeń i szaf. Niekiedy np. warto „przesunąć” otwór drzwiowy do łazienki czy toalety, by otwarte skrzydło nie blokowało komunikacji lub dostępu do zabudowy wnękowej.

Pomysł na przedpokój
Autor: Norbert Suchorzewski Pomysł na przedpokój.

Nowoczesna podłoga w przedpokoju

  • W przedpokoju podłoga zostaje poddana najtrudniejszym testom. Dlatego bez względu na jej rodzaj głównymi kryteriami wyboru powinna być trwałość, antypoślizgowość, łatwość czyszczenia.
  • Do najtrwalszych należą płytki gresowe. Odpowiednie będą takie o klasie ścieralności 4 lub najwyższej – 5. Antypoślizgowość określają wartości od R9 do R13, im wyższe, tym płytki mniej śliskie. W otwartej przestrzeni raczej nie łącz ich z drewnem naturalnym, bo łatwo o aranżacyjny dysonans.
  • W przypadku paneli do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu właściwa jest klasa ścieralności AC4 i AC5, zaś klasa użyteczności 23 i większa. W otwartej przestrzeni raczej nie łącz ich z drewnem naturalnym, bo łatwo o aranżacyjny dysonans.
  • Na powierzchniach gładkich, jednolitych zanieczyszczenia są bardziej widoczne niż na zróżnicowanych kolorystycznie i wzorzystych. Weź to pod uwagę przy decyzji o rodzaju posadzki.
  • Coraz częściej małe płytki zastępuje się spiekami w formacie XXL. Dzięki zastosowaniu tego materiału ograniczamy liczbę fug, których czyszczenie w brudnej strefie przysparza kłopotu.

Drewniana podłoga w przedpokoju

Szlachetna surowość desek podłogowych bez wątpienia wzmocni we wnętrzu poczucie ciepła, nada mu charakter. Który gatunek się sprawdzi? Twardy rodzimy dąb, egzotyczne doussie, merbau, ipe. Co jakiś czas trzeba je będzie poddać konserwacji – w przeciwieństwie do imitujących deski płytek gresu.

Praktyczna ściana w przedpokoju

Do pomalowania ścian zastosuj farby odporne na zabrudzenia i szorowanie. Należą do nich: lateksowa, emulsja z dodatkiem teflonu i tzw. ceramiczna.

Zwolennicy innych rozwiązań mają w czym wybierać – od zmywalnej fototapety laminowanej, okładzin z drewna, np. modnych lameli, paneli, betonu architektonicznego do dekoracyjnych paneli z tworzyw syntetycznych.

Pomysł na siedzisko do przedpokoju

Rozwiązanie do przedpokoi zarówno małych, jak i dużych — tapicerowane siedzisko wkomponowane w zabudowę meblową. Powstało komfortowe, eleganckie miejsce do siedzenia, które nie zabiera dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Tapicerowane moduły warto obić miękką i łatwą do utrzymania w czystości tkaniną typu flok.

Przedpokój
Autor: Fotomohito

Nowoczesne oświetlenie przedpokoju

  • W długim przedpokoju jedna lampa sufitowa nie wystarczy do jego równomiernego oświetlenia. Najlepiej rozmieścić kilka opraw wzdłuż całego korytarza. Zamiast nich możesz też wykorzystać dwa, trzy kinkiety.
  • Gdy wnętrze jest niskie lub w wersji mini, nie wieszaj opraw sufitowych na długim sznurze oraz takich z dużymi kloszami. Poza wizualnym zacieśnieniem korytarza mogą one utrudnić komunikację. Zastosuj raczej spoty sufitowe albo plafony.

Jak optycznie powiększyć przedpokój?

Przedpokój powiększysz za pomocą fototapety z widokiem po horyzont, luster, jasnych barw. Ciemne kolory stosuj z rozwagą, np. na jednej ścianie, którą chcesz optycznie oddalić. Kierując snop światła na ścianę czy sufit, również dodasz wizualnie przestrzeni wnętrzu.

Przedpokój. Aranżacje

Ukryte drzwi i dodatki, opowiadają architekci wnętrz WZ Studio