Praktyczne ściany w przedpokoju. Pomysł na ściany w małym przedpokoju - inspiracje

2024-06-05 20:08

Ciekawie zaaranżowana ściana w przedpokoju sprawi, że pomieszczenie staje się wizytówką mieszkania. Jak udekorować ścianę w przedpokoju? Pamiętajmy, że jest ona wyjątkowo narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Zobacz, jak zaaranżować ścianę w przedpokoju, by była praktyczna i zachowała ładny wygląd przez długi czas.

Spis treści

  1. Panele do przedpokoju - lamele, boazeria angielska
  2. Tapeta zmywalna w przedpokoju
  3. Jaka jest najlepsza farba do przedpokoju?
  4. Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Praktyczne ściany i podłogi, pomysły na mały przedpokój w bloku
  5. Cegła do przedpokoju
  6. Panele tapicerowane, lustro, konglomerat kwarcowy
  7. Domowa galeria lub biblioteczka
  8. Jakie oświetlenie w przedpokoju — porady architekta wnętrz

Panele do przedpokoju - lamele, boazeria angielska

Ścianę przedpokoju może pokrywać okładzina drewnopodobna lub drewniana, która nie tylko ją chroni, ale też dekoruje. To bardzo modne i eleganckie rozwiązanie. Gdy nie chcesz dekorować całej ściany, wybierz boazerię angielską, czyli dekoracyjne panele ścienne, ale ułożone tylko do połowy ściany.

Tapeta zmywalna w przedpokoju

Tapeta na ścianie w przedpokoju wygląda bardzo dekoracyjnie. Najlepiej, aby w przedpokoju była to tapeta winylowa, zmywalna. Jest odporna na ścieranie i wilgoć, dobrze zabezpieczy ścianę przedpokoju narażoną na zarysowania, kontakt z mokrą sierścią psa czy brudnymi rączkami dzieci wracających ze spaceru. Wzór tapety warto dopasować do stylu mieszkania i wystroju przedpokoju.

Jaka jest najlepsza farba do przedpokoju?

Farba to najprostszy sposób wykończenia ściany w przedpokoju. Jeżeli chcesz poprzestać na pomalowaniu ściany w przedpokoju, zainwestuj w dobrą farbę. Polecamy np. farbę o właściwościach hydrofobowych, która tworzy powłoki nie tylko odporne na ścieranie, ale też niewchłaniające płynów, dzięki czemu na ścianach nie pozostają trwałe plamy.

Im ciemniejszy i neutralny kolor farby, tym mniej widoczne będą zabrudzenia. Jeśli decydujemy się na całkiem ciemny kolor, zróbmy go koniecznie na odpowiedniej bazie — zawsze pytajmy w sklepie sprzedawcę (różne pomieszczenia wymagają różnych baz do farby).

Na ścianie w przedpokoju świetnie sprawdzi się też farba tablicowa. To rozwiązanie idealne dla rodzin z dziećmi lub dla romantyków uwielbiających zostawiać miłą wiadomość ukochanej osobie. Można też tam umieścić rozkład dnia, plany na weekend itp.

Na ścianie w przedpokoju pomalowanej farbą tablicową możemy zmieniać dekoracje tak często, jak tylko mamy na to ochotę.

Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Praktyczne ściany i podłogi, pomysły na mały przedpokój w bloku

Cegła do przedpokoju

Na ścianie w przedpokoju znakomicie prezentuje się modna cegła: wszystko jedno, czy w swojej naturalnej barwie, czy pomalowana. Surową cegłę warto pomalować specjalnym preparatem zabezpieczającym przed kurzem.

Panele tapicerowane, lustro, konglomerat kwarcowy

Inna propozycja to efektowna okładzina w formie tapicerki. Ściana wygląda wtedy jak zagłówek łóżka. W długim i wąskim przedpokoju warto wyeksponować lustra na ścianie, które optycznie poprawią proporcje wnętrza, dodając mu więcej centymetrów.

W roli okładziny ściennej można wykorzystać także konglomerat kwarcowy, to tańsza alternatywa dla kamienia naturalnego. Wystrój przedpokoju z takim materiałem wykończeniowym będzie efektowny.

Domowa galeria lub biblioteczka

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na ścianie w przedpokoju zaaranżować domową galerię — zdjęć, plakatów, grafik. Zadbajmy tylko o to, by kolekcja była spójna i łączyły ją np. kolorystyka zdjęć (czarno-białe) albo rodzaj ramek.

Jeszcze innym sprawdzonym pomysłem na ścianę w przedpokoju jest domowa biblioteka. Nie wymaga ona dużo miejsca. Jeśli zrobimy płytkie półki na zamówienie mieszczące książki regularnej wielkości, długa i nudna ściana stanie się interesująca.

Jakie oświetlenie w przedpokoju — porady architekta wnętrz

Katarzyna Baumiller i Agnieszka Kossowska radzą, jak ożywić wystrój przedpokoju.

Wiele można zmienić w wystroju przedpokoju, stosując zasadę: zamiast jednego mocnego punktu świetlnego – wiele słabszych. Odpowiednio rozmieszczone lampy mogą oświetlać ważne miejsca, takie jak wejścia do poszczególnych pomieszczeń, bądź odgrywać tylko rolę dekoracyjną.

Za pomocą światła długi przedpokój nabierze rytmu. Wystarczy rozmieścić punktowe źródła światła w powtarzalnych odległościach na suficie lub ścianach. Pustą ścianę w przedpokoju ożywią także podświetlone wnęki. Rytm oświetlenia i otworów w ścianie pomoże złamać monotonię długiej płaszczyzny.

Tańszym i prostszym w wykonaniu rozwiązaniem jest pokrycie ścian przedpokoju tapetą ze zrytmizowanym wzorem, na przykład w pionowe pasy. Oświetlenie w formie niewielkich, estetycznie neutralnych reflektorków można instalować na suficie, tak by nie psuć graficznego wzoru ściany, lub dobrać odpowiednie kinkiety i umieścić je bezpośrednio na tapecie.

Innym sposobem potraktowania długiego przedpokoju jest pójście za kształtem pomieszczenia. Cecha, którą umiejętnie podkreślimy, przestaje przeszkadzać, a nawet może się okazać zaletą.

Kształt wąskiego przedpokoju możemy wydobyć na przykład długą lampą podsufitową. Inny sposób: wzdłuż pustej ściany w przedpokoju można umieścić długą donicę z kwiatami. Takie rozwiązania podkreślą kierunek korytarza i naprowadzą nas na jego zakończenie. A zakończenie, jako cel, powinno być zaakcentowane – osiowo usytuowanymi drzwiami, atrakcyjnym meblem, obrazem...

Światło również jest obowiązkowe – naturalne, wpadające przez przeszklone drzwi ostatniego pomieszczenia, lub sztuczne, umieszczone osiowo na zamykającej widok ścianie i oświetlające ozdobny element.

Polecamy: Architekt radzi, jak powiększyć przedpokój. Sprytne sposoby na mały przedpokój

Płytki ceglane ze starej cegły - pomysł na modną ścianę
Nasi Partnerzy polecają