Husky w bloku. Czy husky może mieszkać w bloku? Obalamy mity

2022-04-06 12:05

Czy husky w bloku to dobry pomysł? Zwolenników trzymania husky’ego w mieszkaniu jest tyle samo, co przeciwników. Kto ma rację? Sprawdziliśmy wszystkie za i przeciw, i obaliliśmy popularne mity – wszystko po to, by ustalić raz na zawsze, czy husky może mieszkać w bloku. Nie każdemu spodoba się odpowiedź na to pytanie.

Husky w mieszkaniu
Autor: unsplash.com Czy husky może mieszkać w bloku? jak najbardziej! Mały metraż nie jest dla husky'ego przeszkodą, pies potrzebuje jednak sporej dawki aktywności fizycznej każdego dnia.

Spis treści

  1. Siberian husky – charakterystyka rasy
  2. Czy husky może mieszkać w bloku?
  3. Husky sam w domu: dlaczego husky niszczy mieszkanie?
  4. GALERIA ZDJĘĆ: Pies w domu, czyli na co warto zwrócić uwagę, wybierając materiały wykończeniowe
  5. GALERIA ZDJĘĆ: Najczęściej występujące robaki w domu. Widzisz je u siebie?

Siberian husky – charakterystyka rasy

By odpowiedzieć na pytanie, czy husky może mieszkać w bloku, musimy dobrze zrozumieć tę wyjątkową rasę psów. Husky syberyjski pochodzi z regionów Północnej Syberii. Tam od wieków był hodowany przez lokalną społeczność i wykorzystywany głównie do ciągnięcia sań.

W efekcie, husky jako rasa, może poszczycić się ogromną siłą fizyczną, wytrzymałością, łatwością adaptacji do zmiennych warunków i dużą ciekawością świata. Znajomość cech charakterystycznych tej rasy może nam pomóc w ustaleniu, czy husky w bloku to dobry, czy raczej zły pomysł.

No właśnie, to, jaka jest odpowiedź? Czy husky w mieszkaniu będzie czuł się swobodnie, a może – jak twierdzą przeciwnicy będzie się „męczył”? Sprawdźmy!

Czy husky może mieszkać w bloku?

Wiemy już, że husky to rasa psów zaprzęgowych, które potrafią przebiec nawet 100 km dziennie w trudnych syberyjskich warunkach. Czy zamknięcie ich w małym mieszkaniu nie będzie więc okrucieństwem?

Pamiętajmy, że husky doskonale dostosowują się do zmiennych warunków i w przeciwieństwie do psów pasterskich i stróżujących nie potrzebują dużych przestrzeni, by czuć się dobrze. Niewielki metraż mieszkania nie będzie problemem dla husky’ego – te psiaki przez wieki mieszkały w malutkich domkach na Syberii, gdzie ogrzewały swoich właścicieli w mroźne noce.

Odpowiedź na pytanie, czy husky może mieszkać w bloku jest więc twierdząca. Husky bez problemu odnajdzie się w mieszkaniu, a nawet małej kawalerce. Jest jedno ale…

Ponieważ husky z natury potrzebuje dużo ruchu, krótki spacer po osiedlu na pewno mu nie wystarczy. Dlatego, jeśli decydujemy się na psa tej rasy, musimy mu zapewnić sporą dawkę aktywności fizycznej każdego dnia. Warto więc zabrać go na długi spacer, np. do lasu czy parku, albo zamiast kółka wokół osiedla zrobić większe koło po 2-3 osiedlach. Dobrym pomysłem na ruch i zabawę dla pupila będzie wspólny jogging czy trening z rowerem lub hulajnogą.

Przeciwnicy trzymania psa husky w bloku zwracają uwagę nie tylko na mały metraż (który jak wiemy, nie jest problemem), ale także na… wysoką temperaturę w mieszkaniu. Twierdzą, że grube furto husky’ego będzie mu przeszkadzało podczas upalnych dni w mieście, i że psiak źle zniesie wysokie temperatury, będąc zamknięty w malutkiej kawalerce. Czy to prawda?

Otóż nie do końca. Oczywiście, żaden pies nie lubi 30-stopniowych upałów i podobnie jak człowiek, będzie szukał chłodniejszych miejsc, by schronić się przed słońcem. Jednak gruba sierść, którą pokryty jest husky ma działanie termoizolacyjne, dzięki czemu zimą psiak nie odczuwa chłodu, a latem – warstwa furta pomaga chronić go przed przegrzaniem. Pogląd, że husky jest najszczęśliwszy tylko w syberyjskich mrozach jest więc mitem.

Husky sam w domu: dlaczego husky niszczy mieszkanie?

Prawdą jest, że husky to pies stadny, który źle znosi samotność. Dlatego, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu towarzystwa lub często nie ma nas w domu, lepiej zdecydować się na rasę, której nie przeszkadza nasza nieobecność.

Gdy nasz husky poczuje się zbyt samotny lub znudzony, może zdemolować nasze mieszkanie, pogryźć meble, rośliny czy poduszki. By tego uniknąć, dobry pomysłem jest zapewnienie mu zajęcia, np. przez zostawienie zabawek, towarzysza w postaci drugiego psa lub przed rozłąką wzięcie psiaka na długi i wypełniony zabawą spacer.

Podsumowując, husky’emu nie będzie przeszkadzała malutka kawalerka lub 30-metrowe mieszkanie. Dopóki zapewnimy mu sporą dawkę ruchu, towarzystwo i dużo uwagi – psiak na pewno będzie zadowolony.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

GALERIA ZDJĘĆ: Pies w domu, czyli na co warto zwrócić uwagę, wybierając materiały wykończeniowe

Webinar: DOM PRZYJAZNY DLA PSA. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze

GALERIA ZDJĘĆ: Najczęściej występujące robaki w domu. Widzisz je u siebie?