Syndrom chorego budynku. Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zdrowe?

2021-10-01 13:43
Syndrom chorego budynku
Autor: materiały prasowe BAUMIT

Większość czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń – domach, biurach, sklepach czy restauracjach. Według statystyk nawet 30% z nich może wywoływać tzw. syndrom chorego budynku, który WHO uznało za poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Co to jest syndrom chorego budynku i jak sprawdzić, czy nasze mieszkanie jest zdrowe? Podpowiadamy!

Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku w skrócie SBS (ang. sick building syndrome) to zespół dolegliwości pojawiających się na skutek złej jakości powietrza wewnątrz budynku. Problem na dużą skalę zauważono w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

To właśnie wtedy zaczęto wykorzystywać w budownictwie nowe, syntetyczne materiały wykończeniowe, a ściany ocieplano, nie zwracając uwagi na ograniczoną wentylację pomieszczeń. Na skutki słabej jakości powietrza nie trzeba było długo czekać. Wielu pracowników biurowców zaczęło skarżyć się na bóle głowy, problemy z koncentracją, uczucie znużenia, a nawet trudności w oddychaniu.

Wnikliwe badania szybko pozwoliły ustalić przyczynę dolegliwości – co z kolei stało się przyczynkiem do dysput na temat jakości materiałów budowlanych i sposobów ocieplania budynków. W 1982 roku swoje stanowisko przedstawiła również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznała SBS za poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Dwa lata później WHO poinformowała, że z przeprowadzonych badań wynika, że "chorych" może być nawet 30% budynków (nowych i odnawianych), szczególnie przestrzeni biurowych i domów mieszkalnych.

Syndrom chorego domu - objawy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na nasz nastrój i stan zdrowia ogromny wpływ ma temperatura oraz mikroklimat panujący w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w "chorym" budynku może negatywnie odbić się na stanie naszego zdrowia.

Jeśli zauważymy u siebie silne bóle lub zawroty głowy, problemy z koncentracją, duszności, suchy duszący kaszel, omdlenia, zapalenie błon śluzowych lub przesuszenie skóry rąk i twarzy – bardzo możliwe, że mamy do czynienia z SBS. Nie warto bagatelizować sprawy, ponieważ długotrwałe przebywanie w takich warunkach może nie tylko nasilić nieprzyjemne objawy, ale również doprowadzić do wystąpienia astmy, alergii lub innych chorób przewlekłych.

Przyczyny syndromu chorego budynku

Zła jakość powietrza w budynku to efekt działania kilku połączonych ze sobą czynników, między innymi:

  • stosowanie materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, które emitują szkodliwe lotne związki organiczne;
  • obecność grzybów, pleśni, pasożytów, bakterii i zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz (smog, dym papierosowy);
  • słaba cyrkulacja powietrza;
  • duże wahania wilgotności i temperatury.

Jak uniknąć syndromu chorego budynku? Sposoby na zdrowe mieszkanie

By stworzyć w pomieszczeniu zdrowy i właściwy mikroklimat, warto zacząć od wykonania dobrej izolacji budynku. Ocieplenie pomaga regulować temperaturę we wnętrzach i utrzymać ją na stałym optymalnym poziomie, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Jeśli problemem są duże wahania temperatur w różnych porach roku, rozwiązaniem będą grubsze ściany, które wyrównają poziom ciepła. Takie ściany mogą składać się np. z ceglanego muru i odpowiedniego tynku wewnętrznego.

Kupując tynk, warto pomyśleć nad tzw. naturalnymi regulatorami wilgotności, czyli tynkami wapiennymi, które akumulując nagromadzoną w domu wodę, uwalniają ją, gdy powietrze wewnątrz jest zbyt suche. To pozwala utrzymać wilgotność w pomieszczeniu na optymalnym poziomie 40-60%. Takie warunki również uniemożliwiają pojawienie się w budynku drobnoustrojów i szkodliwych mikroorganizmów.

Powinniśmy również wyrobić sobie nawyk wybierania materiałów budowlanych od sprawdzonych producentów z certyfikatami lub atestami. Wtedy będziemy mieć pewność, że dany produkt nie przyczyni się do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz, jak urządzić przytulne, ciepłe mieszkanie:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021