Okna dachowe – co wybrać, na co zwrócić uwagę? Praktyczny poradnik

2024-06-18 9:23

Stworzenie funkcjonalnego poddasza użytkowego to nie tylko kwestia dobrania optymalnych mebli pod skosy – to również prawidłowe doświetlenie wnętrz i zapewnienie korzystającym z nich domownikom dostępu do świeżego powietrza. Za to właśnie odpowiedzialne są okna dachowe – jak je wybrać?

Okna dachowe
Autor: materiały prasowe Velux Okna dachowe z dekoracyjnymi roletami

Spis treści

 1. Wymiar okna dachowego – jak wybrać optymalny?
 2. Okna dachowe – jaki sposób otwierania wybrać?
 3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?
 4. Akcesoria do okien dachowych

Wymiar okna dachowego – jak wybrać optymalny?

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wymiar okna dachowego. Od tego, jak duże będzie okno dachowe, zależeć będzie bowiem doświetlenie całego wnętrza, a jak dobrze wiemy – warto mieć w pomieszczeniach dostęp do naturalnego światła w największej możliwej ilości. Okna połaciowe są w tym zakresie niezastąpione – przepuszczają o wiele więcej światła niż okna montowane w ścianach szczytowych czy lukarnach.

Wymiary okna dachowego należy dobierać do wielkości pomieszczenia, a konkretnie do metrażu podłogi. Przyjmuje się, że 1 m² przeszklenia oświetla ok. 9-10 m² wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że w dużych pokojach o wiele lepiej sprawdzą się dwa mniejsze okna dachowe zamiast jednego dużego, a w pomieszczeniach takich jak łazienki czy garderoby przeszklenia doświetlające nie muszą być tak duże jak w sypialniach.

Okna dachowe – jaki sposób otwierania wybrać?

Okna dachowe mogą być otwierane na różne sposoby – to, na jaki model się zdecydujemy, będzie zależało od naszych prywatnych preferencji, a także możliwości wnętrza, w którym zamontujemy okno dachowe. Możemy wybrać:

 • Okno dachowe uchylne – takie okna powiększają przestrzeń na poddaszu po ich otworzeniu. Całe skrzydło „wychodzi” na zewnątrz, co pozwala na wygodne podejście do okna.
 • Okno dachowe obrotowe – takie okna obracają się wokół własnej osi, a zatem zabierają część przestrzeni na poddaszu po ich otworzeniu. Taka opcja jest bardzo przydatna podczas mycia okien. Największą popularnością cieszą się obecnie okna uchylno-obrotowe, łączące funkcje obu wspomnianych modeli.
 • Okno dachowe kolankowe – te modele składają się niejako z dwóch odrębnych okien. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą, by w pomieszczeniu było jak najwięcej światła – takie okna sięgają od posadzki do wybranej wysokości dachu.
 • Okno dachowe balkonowe – cieszące się coraz większą popularnością dachowe okna balkonowe składają się z dwóch części, które po otworzeniu tworzą swoisty balkon z zadaszeniem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?

Nie tylko wielkość okna dachowego i sposób jego otwierania mają znaczenie – na czym jeszcze warto się skupić, kupując okna na poddasze?

 • Współczynnik przenikalności cieplnej – im niższy, tym lepsze właściwości izolacji termicznej zapewnia okno.
 • Izolacja akustyczna – od tego parametru okna dachowego będzie zależało, w jakim stopniu hałasy będą docierały do sypialni.
 • Sposób sterowania – nowoczesne okna dachowe mają opcję automatycznego sterowania. Często też są wyposażone w czujniki deszczu, dzięki którym zamykają się przy zmianie pogody. Większość okien dachowych jest jednak otwierana ręcznie.
 • Odporność na włamanie – okna dachowe antywłamaniowe mają wzmocnioną konstrukcję skrzydła i ościeżnicy.

Akcesoria do okien dachowych

Wybór i montaż okna dachowego to jeszcze nie koniec naszych starań o zapewnienie jak najlepszych warunków mieszkaniowych na poddaszu. Równie ważny będzie dobór odpowiednich akcesoriów. Pamiętajmy, że w przypadku okien dachowych musimy liczyć się z ewentualnością intensywniejszego wpadania promieni słonecznych do wnętrz – w takich pokojach niezastąpione okażą się zatem rolety na okna dachowe, które ochronią nas przed ostrym światłem i zbytnim nagrzewaniem się otoczenia. Z kolei wybierając zewnętrzne rolety na okna dachowe, dodatkowo zwiększamy parametry antywłamaniowe naszego budynku. Innym przydatnym akcesorium jest moskitiera na okna dachowe, która ochroni nas w letnie noce przed niechcianymi insektami.

Pamiętajmy, że muszą to być akcesoria stworzone specjalnie na okna dachowe, w przeciwnym razie nie będą prawidłowo spełniały swojego zadania. Z takimi dodatkami mamy pewność, że przebywanie na poddaszu będzie dla nas przyjemniejsze.

Nasi Partnerzy polecają