Odcienie czerwieni. Poznaj różne odcienie czerwonego we wnętrzach

2019-01-22 14:55

Barwa ognista, wyrazista i od razu przyciągająca wzrok – tym wyróżnia się czerwień. Tradycyjnie jedna z trzech barw podstawowych, współcześnie ma mnóstwo wcieleń. Czas zatem poznać wszystkie odcienie czerwieni, a zwłaszcza te, które świetnie sprawdzają się w aranżacji wnętrz.

Spis treści

  1. Kolor czerwony we wnętrzach
  2. Odcienie czerwieni: kolor szkarłatny
  3. Odcienie czerwieni wpadające w brąz
  4. Chłodne odcienie czerwieni, czyli z domieszką błękitu
  5. Ciemna czerwień
  6. Inne odcienie czerwonego

Kolor czerwony we wnętrzach

Czerwień jest kolorem, który bardzo silnie oddziałuje na ludzką psychikę i pobudza nas do działania. Kojarzy się z ogniem, miłością, życiową energią – trudno wobec niego pozostać obojętnym. Co ciekawe, polskie określenie „czerwony” wywodzi się od… larwy (czerw) owada – czerwca polskiego. Tradycyjnie pozyskiwano z niego koszenilę, czyli barwnik do tkanin. I właśnie odcień koszenili można uznać za „wzorcowy” czerwony.

Odcienie czerwieni: kolor szkarłatny

Szkarłat jest najjaskrawszym odcieniem czerwieni, który występuje w naturze. Widać w nim odrobinę brązu, stąd blisko mu do koloru bordowego. Barwa szkarłatna dodaje wnętrzom życia i od razu je rozwesela. Kojarzy się też ze stylistyką wiejskich domów – zwłaszcza kratek, pasów oraz pierzyn. Ze szkarłatem fantastycznie wypada biel, błękit, złoto, czerń oraz jasna zieleń. Polecamy też łączyć szkarłat z odcieniem szaroniebieskim oraz morskim błękitem.

Ciekawostka: dawniej szkarłat komponowano z cynobru, czerwieni ołowiowej oraz karminu naturalnego (wspomnianej już koszenili). Uchodził za barwnik cenny i szlachetny, dlatego posługiwali się nim przede wszystkim artyści oraz dekoratorzy wnętrz.

Odcienie czerwieni wpadające w brąz

Ciemne, wpadające w brąz czerwienie są popularne we wnętrzach ze względu na używane materiały, takie jak drewno politurowane, cegła, terakota i kamionka. Rzadziej zaś pojawiają się jako kolor tkanin czy ścian, choć w trendach na ten rok widać, że także w tym obszarze zaznaczają swoją obecność. Z czym łączyć takie odcienie czerwieni? Najlepiej z kolorem żółtym (ochra, umbra), błękitem, delikatną zielenią, ale też czernią, barwami kremowymi i oczywiście innymi odcieniami czerwieni.

..  Jaki kolor pasuje do czerwonego? Poradnik aranżacyjny >>>

Chłodne odcienie czerwieni, czyli z domieszką błękitu

W tej grupie barw znajdziemy np. różne odcienie karminowe, malinowe oraz wiśniowe (w tych ostatnich jest też trochę domieszki brązu). Chłodną czerwień możemy swobodnie zestawiać np. z odcieniami zielononiebieskimi, pastelami, fioletem i pomarańczem.

Ciemna czerwień

W naturze możemy ją skojarzyć z barwą dojrzałych owoców granatu. Inny trop to kolor wiśni i czereśni, a więc także z lekką domieszką błękitu i brązu. Tradycyjnie – zwłaszcza we wnętrzach wiktoriańskich – ciemne odcienie czerwieni stosowano na ścianach albo jako składnik dekoracyjnych wzorów, które składały się także z innych ciemnych barw. Taki odcień koloru czerwonego możemy łączyć m.in. z ochrą, sjeną paloną, brązem, a przede wszystkim oliwkową zielenią – idealną barwą dopełniającą.

..  Jak łączyć kolory na ścianach? >>>

Inne odcienie czerwonego

Za odcienie czerwieni uznaje się np. kolor amarantowy oraz biskupi, którym jednak bardzo blisko jest do różu. Warto też pamiętać o barwie karminowej, czyli z domieszką brązu oraz wpadającą w mocny, ciemny róż (często karmin mylony jest z kolorem bordowym). Jednym z delikatniejszych odcieni czerwonego jest kolor truskawkowy – pochodzący oczywiście od owoców, ale bardziej ich środka (skórka truskawki potrafi być bowiem bardzo ciemna). I na koniec jeden z najelegantszych odcieni, czyli rubin wpadający w ciemny róż i nazwany tak od kamienia szlachetnego.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE