Odcienie czerwieni. Poznaj różne odcienie czerwonego we wnętrzach

2019-01-22 14:55

Barwa ognista, wyrazista i od razu przyciągająca wzrok – tym wyróżnia się czerwień. Tradycyjnie jedna z trzech barw podstawowych, współcześnie ma mnóstwo wcieleń. Czas zatem poznać wszystkie odcienie czerwieni, a zwłaszcza te, które świetnie sprawdzają się w aranżacji wnętrz.

Kolor czerwony we wnętrzach

Czerwień jest kolorem, który bardzo silnie oddziałuje na ludzką psychikę i pobudza nas do działania. Kojarzy się z ogniem, miłością, życiową energią – trudno wobec niego pozostać obojętnym. Co ciekawe, polskie określenie „czerwony” wywodzi się od… larwy (czerw) owada – czerwca polskiego. Tradycyjnie pozyskiwano z niego koszenilę, czyli barwnik do tkanin. I właśnie odcień koszenili można uznać za „wzorcowy” czerwony.

Odcienie czerwieni: kolor szkarłatny

Szkarłat jest najjaskrawszym odcieniem czerwieni, który występuje w naturze. Widać w nim odrobinę brązu, stąd blisko mu do koloru bordowego. Barwa szkarłatna dodaje wnętrzom życia i od razu je rozwesela. Kojarzy się też ze stylistyką wiejskich domów – zwłaszcza kratek, pasów oraz pierzyn. Ze szkarłatem fantastycznie wypada biel, błękit, złoto, czerń oraz jasna zieleń. Polecamy też łączyć szkarłat z odcieniem szaroniebieskim oraz morskim błękitem.

Ciekawostka: dawniej szkarłat komponowano z cynobru, czerwieni ołowiowej oraz karminu naturalnego (wspomnianej już koszenili). Uchodził za barwnik cenny i szlachetny, dlatego posługiwali się nim przede wszystkim artyści oraz dekoratorzy wnętrz.

Odcienie czerwieni wpadające w brąz

Ciemne, wpadające w brąz czerwienie są popularne we wnętrzach ze względu na używane materiały, takie jak drewno politurowane, cegła, terakota i kamionka. Rzadziej zaś pojawiają się jako kolor tkanin czy ścian, choć w trendach na ten rok widać, że także w tym obszarze zaznaczają swoją obecność. Z czym łączyć takie odcienie czerwieni? Najlepiej z kolorem żółtym (ochra, umbra), błękitem, delikatną zielenią, ale też czernią, barwami kremowymi i oczywiście innymi odcieniami czerwieni.

..  Jaki kolor pasuje do czerwonego? Poradnik aranżacyjny >>>

Chłodne odcienie czerwieni, czyli z domieszką błękitu

W tej grupie barw znajdziemy np. różne odcienie karminowe, malinowe oraz wiśniowe (w tych ostatnich jest też trochę domieszki brązu). Chłodną czerwień możemy swobodnie zestawiać np. z odcieniami zielononiebieskimi, pastelami, fioletem i pomarańczem.

Ciemna czerwień

W naturze możemy ją skojarzyć z barwą dojrzałych owoców granatu. Inny trop to kolor wiśni i czereśni, a więc także z lekką domieszką błękitu i brązu. Tradycyjnie – zwłaszcza we wnętrzach wiktoriańskich – ciemne odcienie czerwieni stosowano na ścianach albo jako składnik dekoracyjnych wzorów, które składały się także z innych ciemnych barw. Taki odcień koloru czerwonego możemy łączyć m.in. z ochrą, sjeną paloną, brązem, a przede wszystkim oliwkową zielenią – idealną barwą dopełniającą.

..  Jak łączyć kolory na ścianach? >>>

Inne odcienie czerwonego

Za odcienie czerwieni uznaje się np. kolor amarantowy oraz biskupi, którym jednak bardzo blisko jest do różu. Warto też pamiętać o barwie karminowej, czyli z domieszką brązu oraz wpadającą w mocny, ciemny róż (często karmin mylony jest z kolorem bordowym). Jednym z delikatniejszych odcieni czerwonego jest kolor truskawkowy – pochodzący oczywiście od owoców, ale bardziej ich środka (skórka truskawki potrafi być bowiem bardzo ciemna). I na koniec jeden z najelegantszych odcieni, czyli rubin wpadający w ciemny róż i nazwany tak od kamienia szlachetnego.