Nowoczesna boazeria . Pomysły na modne wykończenie ścian

2024-05-31 15:39

Boazeria znów jest na topie w dekoracji ścian. To już nie tylko wygodna ochrona ścian, lecz także stylowa i oryginalna dekoracja. Nowoczesna boazeria w żaden sposób nie przypomina tej z czasów PRL-u! Zobacz pomysły na boazerię do kuchni, przedpokoju, salonu czy sypialni.

Nowoczesna boazeria
Autor: serwis prasowy bel-pol.pl Na zdj. panel Linerio Lamele M-Line Natural 3026164, VOX.

Spis treści

  1. Nowoczesna boazeria: modna dekoracja ścian
  2. Jak odnowić starą boazerię?
  3. Nowoczesna boazeria we wnętrzach w stylu skandynawskim
  4. Triki aranżacyjne przy wkomponowywaniu boazerii do wnętrza
  5. Lamperia na ścianie. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Nowoczesna boazeria: modna dekoracja ścian

Drewniania wykładzina wróciła do łask, ale nie przypomina już tej z czasów minionego ustroju. Odchodzimy od starych wzorów, deski układamy inaczej niż dawniej. Nie w całym pomieszczeniu, najczęściej stanowią dopełnienie ocieplające aranżację (wystarczy wyróżnić jedną część, np. wezgłowie łóżka). Nie trzeba też wykańczać nimi ścian od podłogi do sufitu (popularna jest lamperia, czyli ozdobny pas do wysokości około metra). Nic nie stoi na przeszkodzie, by deski układać poziomo lub ukośnie, a ich kolor może być dowolny.

Boazeria to nie tylko wąskie listewki łączone na pióro i wpust. Do wyboru są elementy w różnych kształtach i rozmiarach. Drewno może pojawić się w formie eleganckich paneli angielskich, surowych rustykalnych desek lub nowoczesnego forniru. Oprócz drewna stosuje się też korek, MDF lub PCW. Taką okładzinę dopasujesz do skandynawskiego wystroju, sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych, klasycznych oraz inspirowanych stylem industrialnym. Ciemne drewno to także ciekawy kontrapunkt w nowoczesnych aranżacjach.

Dobra rada: chcesz być eko? Użyj drewna rozbiórkowego, np. desek odzyskanych ze starych stodół. Ich niedoskonałości, ubytki i spękania świadczą o tym, że to materiał z przeszłością 

Jak odnowić starą boazerię?

Jeśli masz w domu starą sosnową boazerię, pomaluj ją farbą kryjącą. Panelowa, płycinowa czy kasetonowa okładzina może być zrobiona z drewna lub MDF-u. Najlepiej wygląda pomalowana na kolor współgrający z wyposażeniem pomieszczenia oraz barwą ścian. Przy niskiej boazerii piękny efekt uzyskasz, oklejając ścianę nad nią wzorzystą tapetą, w której jeden z kolorów powtarza barwę okładziny.

Podobnym rozwiązaniem jest lamperia. To pas trwałej farby, tapety lub nawet płytek położonych do wysokości około metra, który ma za zadanie chronić ścianę przed zabrudzeniem. W górnej części zawsze daje się listwę wykończeniową: drewnianą, sztukateryjną, w postaci tapetowej bordiury lub szlaczka namalowanego z szablonu.

Nowoczesna boazeria we wnętrzach w stylu skandynawskim

W krajach skandynawskich boazeria w domu - deski na ścianie i suficie - jest często nieodzownym elementem wystroju wnętrza. Ponadto mieszkańcy Północy są bardzo dumni z takiego rozwiązania. Jasna boazeria ociepla charakter całego wnętrza, wprowadza przytulną atmosferę i znakomicie odnajduje się wśród skandynawskich dodatków, a jej odnowienie wiąże się z dużo mniejszym nakładem pracy niż jej usunięcie.

Triki aranżacyjne przy wkomponowywaniu boazerii do wnętrza

Jeśli zdecydujemy się na niską boazerię, którą powyżej dopełnimy kontrastową tapetą lub farbą, sprawi to, że pomieszczenie wyda się znacznie niższe. Malując ścianę i boazerię na zbliżone kolory, unikniesz tego wrażenia. Niską płycinową boazerię można skomponować z tapetą. To świetny pomysł np. do łazienki, gdzie możemy zrezygnować z tradycyjnych płytek, odważnie pomalować ściany i dobrać kontrastującą białą boazerię.

Drugi pomysł to obudowanie całych ścian boazerią. Oczywiście boazeria powinna być ozdobiona elegancką stolarką. Doskonale sprawdzają się wgłębienia i płyciny albo listwy oddzielające. Takie stylowe akcenty wprowadzą do wnętrza odrobinę stylu angielskiego.

Lamperia na ścianie. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Lamperia wraca do łask i stopniowo przestaje się kojarzyć z wnętrzami sprzed dziesięcioleci. Drewno, MDF, nowoczesne panele ścienne albo efektowny pas farby – do wyboru mamy mnóstwo kreatywnych rozwiązań.

Co na ściany - bloczki silikatowe, beton komórkowy, ceramika?