Montaż okna dachowego – co musisz wiedzieć? Krok po kroku

2024-06-18 9:28

Stworzenie poddasza użytkowego to nie lada wyzwanie. Jeden z ważniejszych etapów tego przedsięwzięcia to wybranie i montaż okien dachowych. Tę drugą kwestię zleca się najczęściej dekarzom, jednak warto mieć wiedzę na temat przebiegu prac, by nie zaskoczyły nas niespodziewane komplikacje.

Montaż okna dachowego
Autor: materiały prasowe Velux

Spis treści

 1. Kiedy montować okna dachowe?
 2. Sposoby montażu okna dachowego
 3. Montaż okna dachowego krok po kroku
 4. Montaż okna dachowego – cena

Kiedy montować okna dachowe?

Montaż okien dachowych należy zaplanować na czas kładzenia połaci. W ten sposób jesteśmy w stanie kompleksowo i od środka zadbać o zachowanie jak najlepszych parametrów izolacyjnych oraz stworzenie najlepszej pod każdym względem konstrukcji. Możliwy jest również montaż okien dachowych w istniejącym już dachu – nie jest obarczony żadnym dodatkowym ryzykiem, jeśli tylko mamy dostęp do planów więźby dachowej, ale wykonanie samych prac jest już bardziej skomplikowane, ponieważ najczęściej konieczne jest zdjęcie połaci dachowej.

Sposoby montażu okna dachowego

Montaż okien dachowych może przebiegać na trzy sposoby, zależnie od wielkości okna, jakie planujemy wstawić:

Montaż okna dachowego na krokwiach – taka sytuacja, choć spotykana dość rzadko, uznawana jest za idealną. Jeśli szerokość okna jest zgodna z rozstawem krokwi, nie musimy ingerować w więźbę dachu, a cały proces montażu okna dachowego przebiega sprawnie i bez komplikacji.

Montaż okna dachowego na łatach – to dużo popularniejsza metoda, którą stosuje się wtedy, gdy okno jest węższe niż rozstaw krokwi. Wówczas konieczne jest wykorzystanie łat montażowych, pozwalających dopasować okno do konstrukcji dachu.

Montaż okna dachowego na wymianach – zdarza się również, że szerokość okna jest większa od rozstawu krokwi. Wtedy stosuje się dwa wymiany – na górze i dole – oraz pionową krokiewkę. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest przenoszenie obciążeń i zachowanie prawidłowej, solidnej struktury dachu.

Montaż okna dachowego krok po kroku

 1. Montaż okna dachowego należy rozpocząć od przygotowania odpowiadającemu wymiarom okna otworu – pomocne będą w tym wyżej wymienione sposoby montażu.
 2. Następnym krokiem jest przygotowanie okna – należy zdjąć skrzydło z ościeżnicy, do której przykręcamy kątowniki montażowe.
 3. Od dołu i góry mocujemy na ościeżnicy wełnę mineralną, która będzie odpowiedzialna za parametry termoizolacyjne konstrukcji. Dobór materiału izolacyjnego może być inny – warto sprawdzić, jaką izolację proponuje w instrukcji producent okna dachowego.
 4. Tak przygotowaną ościeżnicę umieszczamy w otworze w dachu i przykręcamy dolne kątowniki.
 5. Montujemy skrzydło okna dachowego i przykręcamy górne kątowniki – w ten sposób upewniamy się, czy pionowe szczeliny są względem siebie równoległe, podobnie jak szczeliny poziome. Jeśli tak, demontujemy skrzydło.
 6. Nad oknem montujemy rynienkę odwadniającą.
 7. Przestrzeń wokół ościeżnicy wypełniamy, korzystając z wybranych przez nas materiałów izolacyjnych.
 8. Przystępujemy do montażu kołnierza uszczelniającego, zaczynając od dolnej jego części i kończąc na górnej. Należy korzystać z instrukcji producenta, by zachować odpowiednią odległość pomiędzy pokryciem dachowym a oknem.
 9. Ponownie montujemy skrzydło w ościeżnicy, upewniając się, że cała konstrukcja działa bez zastrzeżeń. Jeśli tak, możemy przejść do prac wykończeniowych.

Montaż okna dachowego – cena

Ile kosztuje montaż okna dachowego? Aktualnie wstawienie jednego okna połaciowego to wydatek rzędu 500-600 zł, choć trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Kwota ta może się różnić ze względu na lokalizację, w jakiej znajduje się nasz dom – poza obrębem dużych miast takie usługi mogą być tańsze, podobnie jak cenniki różnią się w zależności od konkretnych województw.

Montaż okna dachowego może okazać się tańszy, jeśli zamówimy usługę od razu z oknami – w takich sytuacjach firmy sprzedające okna wysyłają własnych dekarzy, a zatem świadczą kompleksową usługę. Pamiętajmy też, żeby dokładnie zapoznać się z cennikiem wynajętej ekipy – może się okazać, że poszczególne prace są wyodrębnione, a finalna cena za montaż okna dachowego będzie wyższa, niż się spodziewaliśmy.

Jak uszczelnić okno z PCW?
Nasi Partnerzy polecają