Mieszkanie z otwartym planem - jakie są zalety i rozwiązania projektowe?

2024-04-24 16:40

Otwarte plany mieszkalne to popularne rozwiązanie w dzisiejszych projektach mieszkaniowych, które zyskało wielu zwolenników ze względu na swoją funkcjonalność i estetykę. Na czym polega mieszkanie z open space? To lokal, którego powierzchnia nie jest ograniczona dużą ilością ścian. Kuchnia połączona z salonem, antresola, do której można przejść wygodnie z salonu, to przykłady otwartych planów w mieszkaniu. Oto zalety oraz rozwiązania projektowe, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania.

Mieszkanie w stylu modern glam
Autor: Projekt: arch. Agnieszka Musiał-Chmielnik

Spis treści

  1. Zalety otwartych planów mieszkalnych: przestrzeń i przepływ światła
  2. Zalety otwartych planów mieszkalnych: Lepsze wykorzystanie przestrzeni
  3. Zalety otwartych planów mieszkalnych: łatwiejsza komunikacja
  4. Zalety otwartych planów mieszkalnych: Estetyka
  5. Rozwiązania projektowe – co wziąć pod uwagę planując otwartą przestrzeń w mieszkaniu? Porady

Zalety otwartych planów mieszkalnych: przestrzeń i przepływ światła

Otwarte plany mieszkalne eliminują zbędne ściany działowe, co prowadzi do powstania przestronnych i jasnych wnętrz. Brak barier w postaci ścian pozwala na swobodny przepływ światła, co sprawia, że mieszkania wydają się większe i bardziej przyjemne. Brak ścian i drzwi pozwala światłu wnikać głębiej do wnętrza, rozświetlając każdy kąt domu. To nie tylko poprawia ogólną atmosferę i nastrój wewnątrz, ale także może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię, ponieważ mieszkańcy są mniej skłonni polegać na sztucznym oświetleniu w ciągu dnia.

35-metrowe mieszkanie w stylu loft
Autor: Dagmara Maroszek-Bździuch, Mufka Fotografia

Zalety otwartych planów mieszkalnych: Lepsze wykorzystanie przestrzeni

Otwarte plany mieszkalne sprzyjają lepszemu wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Bez ograniczeń wynikających z tradycyjnych podziałów na poszczególne pomieszczenia, mieszkańcy mają większą elastyczność w aranżacji wnętrza i dostosowywaniu go do swoich potrzeb. Dzięki temu wnętrze staje się bardziej przestronne i otwarte, co sprawia, że mieszkanie wydaje się większe niż w rzeczywistości. Poszczególne strefy mogą zostać od siebie oddzielone z wykorzystaniem regałów, akustycznych ścianek lub oświetlenia. Dzięki temu przestrzeń, mimo że jest otwarta, będzie także uporządkowana i podzielona optycznie na poszczególne strefy. Symbolicznego podziału można dokonać oddzielając od siebie strefę dzienną od strefy sypialnej. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w centralnej części mieszkania strefy relaksu a np. sypialni na antresoli. Dzięki antresoli przestrzeń strefy dziennej powiększa się, pozwalając na większe możliwości aranżacyjne. Inny sposób na częściowe przegrodzenie mieszkania bez ścian to zastosowanie zasłon, regałów z książkami, parawanów. 

Antresola
Autor: agencjafree/living4media

Zalety otwartych planów mieszkalnych: łatwiejsza komunikacja

Dzięki brakowi ścian oddzielających kuchnię, salon i jadalnię, mieszkańcy mogą łatwiej komunikować się między sobą, nawet podczas wykonywania różnych czynności. To sprzyja integracji rodzinnej i życiu towarzyskiemu.

Salon z aneksem kuchennym
Autor: Projekt wnętrz: Dorota Kudła-Kubrakiewicz/ Fantakrea, projekt tarasów: Green Street Architektura Krajobrazu, zdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom Otwartą przestrzeń salonu umownie podzielono na dwie strefy: wypoczynkową, skoncentrowaną wokół kominka z dużymi wygodnymi kanapami oraz kuchnię z jadalnią, gdzie mieści się fornirowana drewnem zabudowa wraz z dużym stołem i krzesłami. Kolory ziemi, naturalne materiały i słoneczne żółcienie użyte w aranżacji obu stref sprawiają, że całość wygląda elegancko i spójnie.Projekt wnętrz: Dorota Kudła-Kubrakiewicz/ FantakreaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom

Zalety otwartych planów mieszkalnych: Estetyka

Otwarte plany mieszkalne są często postrzegane jako bardziej nowoczesne i stylowe niż tradycyjne układy pomieszczeń. Minimalistyczny design i płynność przestrzeni są atrakcyjne dla osób poszukujących nowatorskich rozwiązań w aranżacji wnętrz. Open space w mieszkaniu sprawdza się również w przypadku kawalerek. Dzięki tak rozplanowanej przestrzeni można maksymalnie wykorzystać metraż mieszkania i sprawić, że niewielki lokal będzie przytulny i komfortowy.

Rozwiązania projektowe – co wziąć pod uwagę planując otwartą przestrzeń w mieszkaniu? Porady

1. Wyspa kuchenna. W otwartych planach mieszkalnych wyspa kuchenna może pełnić funkcję zarówno przestrzeni do przygotowywania posiłków, jak i strefy do spożywania posiłków lub pracy. To praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo podkreśla nowoczesny charakter wnętrza.

Zabudowa kuchenna
Autor: serwis prasowy leicht.com

2. Przesuwne drzwi: Choć brak ścian działowych jest jedną z zalet otwartych planów mieszkalnych, czasem warto mieć możliwość oddzielenia poszczególnych stref. Przesuwne drzwi lub przesuwne panele mogą stanowić rozwiązanie umożliwiające zachowanie prywatności w sytuacjach, gdy jest to potrzebne. Doskonale sprawdzą się też przesuwne drzwi z przeszkleniami, czy szklane ścianki działowe w loftowym stylu.

Drzwi przesuwne
Autor: Getty Images/Scovad

3. Dobrze zaprojektowane oświetlenie. W otwartych planach mieszkalnych oświetlenie odgrywa kluczową rolę w podkreślaniu różnych stref funkcjonalnych oraz tworzeniu odpowiedniej atmosfery. Zastosowanie różnych typów oświetlenia, takich jak punktowe oświetlenie sufitowe, lampy wiszące nad wyspą kuchenną czy taśmy LED, może znacząco poprawić funkcjonalność i estetykę wnętrza.

Oświetlenie wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Nobilia Witryny zawsze wyglądają lekko i ładnie, urozmaicają zabudowę z pełnymi frontami. Podświetlone w środku oprawami podpółkowymi (np. energooszczędnymi LED-ami), stają się zjawiskowe, tworzą też nastrój. a zdj. szafki z programu Nobilia Cascada, kolor – 776 trzcina, lakierowany laminat, szkło, blat ze spieku kwarcowego.

4. Zrównoważony design. Współczesne projekty mieszkań coraz częściej uwzględniają zrównoważone materiały i rozwiązania, takie jak energooszczędne systemy grzewcze czy ekologiczne materiały wykończeniowe. Przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na aspekty zrównoważonego designu, które mogą przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne.

Naturalne materiały we wnętrzach
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images

Koncepcja otwartych planów mieszkalnych oferuje wiele zalet, które przyciągają coraz większą liczbę osób poszukujących nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Przed zakupem mieszkania warto jednak dokładnie przeanalizować różne rozwiązania projektowe, aby wybrać takie, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.Dzięki odpowiednio dobranym rozwiązaniom projektowym, mieszkanie open space może stać się nie tylko funkcjonalnym miejscem do życia, ale również elegancką przestrzenią, która będzie służyć nam przez wiele lat.

salon
Autor: Fot. Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Kupujesz mieszkanie. Przygotuj się do aranżacji wnętrz