Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim krok po kroku. Urządzanie mieszkania, od czego zacząć? Porady architektki

2024-02-09 11:58

Decydując się na nowe mieszkanie z rynku pierwotnego mamy większe pole do manewru jeśli chodzi o aranżację wnętrz. - Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy mieszkanie wykańczamy w stanie zastanym, czy też planujemy jakieś zmiany – podpowiada architektka Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza.

Jak urządzić nowe mieszkanie?
Autor: Projekt: Katarzyna Jastrzebska-Starczyk, Magdalena Forma, zdjęcie: Marcin Grabowiecki,stylizacja: Eliza Mrozinska

Spis treści

  1. Od czego zacząć remont mieszkania deweloperskiego?
  2. Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?
  3. Ile trwa wykończenie mieszkania deweloperskiego?
  4. Zobacz też: 70-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli. Miedziana ściana telewizyjna, biel i szarości

Od czego zacząć remont mieszkania deweloperskiego?

W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim już na etapie projektów możemy w nie ingerować pod kątem zmiany funkcji pomieszczeń, przestawiania ścian działowych, przekładania gniazdek elektrycznych czy włączników, itp.

Gdy zdecydujemy się na zmiany po wybudowaniu budynku może być i trudniej i wolniej jeśli chodzi o wykończenie, a co za tym idzie później się wprowadzimy do wymarzonego lokum.

- Od zakresu zmian zależy zarówno kolejność jak i poszczególne etapy prac. - tłumaczy Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza. - Przy planowaniu etapów warto skonsultować temat z architektem wnętrz lub wykonawcą. Pomoże nam to zoptymalizować cały proces, by finalnie nie było przestojów na budowie lub walki trzech ekip w jednym pomieszczeniu.

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Wykańczanie mieszkania z rynku pierwotnego jest uzależnione właśnie od tego kiedy zdecydujemy o zmianach w projekcie. Ekipy warto zarezerwować minimum 3 miesiące przed odbiorem mieszkania. Specjaliści powinni zapoznać się z zakresem prac, obejrzeć lokal nawet w trakcie jego odbioru. Na tym etapie oczekujmy od ekipy przygotowania zakresu prac z kosztorysem oraz harmonogramem poszczególnych terminów.

Prace ekip wyglądają następująco:

  • Zaczynamy od prac wymagających zmian strukturalnych: wszelkie wyburzenia, postawienia nowych ścian, zabudowy gips-kartonowe, zmiany w instalacjach, instalacje sprzętów podtynkowych (odpływy liniowe, stelaże WC, itp.).
  • Przygotowanie ścian i posadzek pod okładziny takie jak: gresy, tapety, farby, tynki strukturalne, deskę, panele itd. Robione jest: szlifowanie, równanie i gruntowanie.
  • Po takim przygotowaniu ekipy rozpoczynają układanie. Zaczyna się od gresów na posadzkach, a dopiero potem na ścianie. Potem malowane są ściany i sufity - na tym etapie w łazienkach fachowcy mogą fugować, silikonować i instalować sanitariaty, baterie czy lustra.
  • Jeśli chodzi o podłogę, to w zależności od jej wyboru: układamy po malowaniu, na sam koniec (deska warstwowa, panel laminowany albo panel winylowy czy wykładzina) albo po pierwszym malowaniu ścian – tu układany jest parkiet.
  • Po etapie posadzek nadchodzi czas instalacji zabudów meblowych, oświetlenia i karniszy oraz kończenie malowania ścian. Listwy cokołowe najlepiej zainstalować po zabudowach meblowych i drzwiach. - W ten sposób można bardzo precyzyjnie obliczyć ilość i wykonać wszystkie detale połączeń – tłumaczy architekt Anna Betley-Uchańska.

Ile trwa wykończenie mieszkania deweloperskiego?

Jeżeli tylko wykańczamy mieszkanie, to może potrwać do miesiąca. Jeśli natomiast planujemy zmianę funkcji pomieszczeń, przesuwamy grzejniki, punkty hydrauliczne i rozbudowujemy instalację elektryczną, to prace mogą trwać trzy do sześciu miesięcy.

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Zobacz też: 70-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli. Miedziana ściana telewizyjna, biel i szarości