Malowanie sufitu – o czym pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

2020-09-25 8:37

Za każdym razem, gdy chcemy odświeżyć pomieszczenia w mieszkaniu, decydujemy się m.in. na odmalowanie sufitu. Aby jednak efekt był jak najlepszy i trwały, musimy się do tego zadania odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać?

Malowanie sufitu
Autor: AndreyPopov/gettyimages

Spis treści

  1. Ocena stanu powierzchni przed malowaniem sufitu
  2. Uzupełnianie ubytków i czyszczenie sufitu przed malowaniem
  3. Czy gruntowanie jest potrzebne przed malowaniem sufitu?
  4. Jaki wałek do malowania i jaka farba do sufitu – dobieramy narzędzia
  5. Jak malować sufit bez smug?

Ocena stanu powierzchni przed malowaniem sufitu

Zanim kupimy farbę i narzędzia, koniecznie przyjrzyjmy się naszemu sufitowi – najlepiej z bliska. Malowanie sufitu przed odpowiednim przygotowaniem podłoża może się okazać fiaskiem – efekt będzie niesatysfakcjonujący, a co gorsza, po kilku miesiącach mogłoby się okazać, że konieczne jest ponowne malowanie sufitu.

Dlatego też najpierw obejrzyjmy sufit i sprawdźmy, czy poprzednie warstwy farby dobrze trzymają się powierzchni, czy może łuszczą się i odpadają. W tym drugim przypadku niezbędne będzie pozbycie się starej powłoki.

Malowanie sufitu
Autor: Mariusz Bykowski

Uzupełnianie ubytków i czyszczenie sufitu przed malowaniem

Podczas oględzin sufitu warto zwrócić także uwagę na to, czy nie znajdują się na nim ubytki. Drobne zarysowania możemy zignorować, ponieważ i tak nie będą widoczne z dołu, a może nawet wygładzi je nowa warstwa farby, jednak w przypadku większych dziur i uszkodzeń warto je uzupełnić specjalnymi masami naprawczymi – do tego celu wystarczy nam gips szpachlowy lub masa szpachlowa.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń – pozbycie się kurzu i innych osadów ułatwi malowanie sufitu. Co więcej, z powierzchni warto usunąć także plamy, szczególnie jeśli planujemy pomalować sufit białą farbą – mocne zabrudzenia mogłyby pozostać widoczne po zakończonej pracy.

Czy gruntowanie jest potrzebne przed malowaniem sufitu?

Jeśli sufit został naprawiony i oczyszczony, przejdźmy do gruntowania. Zadanie to jest bardzo proste, a zarazem konieczne, by efekt malowania sufitu był jak najlepszy. Podkład gruntujący ma za zadanie zmniejszyć chłonność powierzchni, a także ją wyrównać – w szczególności w tych miejscach, w których były usuwane ubytki. Dzięki temu farba do sufitu będzie się wchłaniała równomiernie i nie będzie nadmiernie wsiąkała w sufit, co mogłoby spowodować konieczność wielokrotnego nakładania emulsji.

Po gruntowaniu zwiększy się także przyczepność sufitu, a zatem możemy liczyć na to, że nasza praca przyniesie długotrwały efekt dekoracyjny.

Jaki wałek do malowania i jaka farba do sufitu – dobieramy narzędzia

Kolejnym etapem jest dobór narzędzi – co będzie nam potrzebne, by sprawnie i efektywnie pomalować sufit? To przede wszystkim:

  • folia i taśma malarska – te akcesoria pomogą nam zabezpieczyć powierzchnie i przedmioty w pokoju przed zachlapaniem farbą;
  • pędzel – najlepiej mały i wąski, którym wykończymy miejsca łączenia ścian i sufitu oraz przestrzeń wokół lamp;
  • wałek na kiju teleskopowym – dzięki niemu szybko, sprawnie i wygodnie pokryjemy farbą całe sufity;
  • kuweta na farbę – na niej odsączymy pędzle i wałki do malowania sufitu z nadmiaru farby;
  • stabilna drabina – nawet jeśli sięgamy wałkiem teleskopowym do sufitu, stojąc na podłodze, będzie ona niezbędna do precyzyjnego malowania pędzlem.

Następnie należy się zastanowić, jaka farba na sufity okaże się najlepsza? Tutaj z pewnością warto sięgać po preparaty tworzone właśnie do malowania sufitów. Są one bowiem komponowane tak, by nie odbijać światła – wtedy na powierzchni nie powstają żadne refleksy, więc niewidoczne pozostają ewentualne zarysowania i inne niedoskonałości.

Malowanie sufitu
Autor: yunava1/gettyimages

Jak malować sufit bez smug?

Na malowanie bez smug ma wpływ chociażby dobór odpowiedniej farby do sufitów – tego typu preparaty schną nieco wolniej niż farby do ścian, co pozwala uniknąć widocznych nierówności.

Trzeba też pamiętać, by dokładnie usuwać nadmiar farby z wałka, by podczas malowania sufitu mogła się ona równomiernie rozprowadzać na całej powierzchni.

Pamiętajmy także o tym, aby nakładać farbę na sufit równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami – wówczas zyskamy pewność, że cały sufit zostanie pokryty bardzo precyzyjnie i nie pominiemy przypadkiem żadnego fragmentu. Trzymając się tych zasad, uzyskamy piękny sufit bez smug.