Malowanie sufitu – o czym pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

2020-09-25 8:37

Za każdym razem, gdy chcemy odświeżyć pomieszczenia w mieszkaniu, decydujemy się m.in. na odmalowanie sufitu. Aby jednak efekt był jak najlepszy i trwały, musimy się do tego zadania odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać?

Malowanie sufitu
Autor: AndreyPopov/gettyimages

Spis treści

  1. Ocena stanu powierzchni przed malowaniem sufitu
  2. Uzupełnianie ubytków i czyszczenie sufitu przed malowaniem
  3. Czy gruntowanie jest potrzebne przed malowaniem sufitu?
  4. Jaki wałek do malowania i jaka farba do sufitu – dobieramy narzędzia
  5. Jak malować sufit bez smug?

Ocena stanu powierzchni przed malowaniem sufitu

Zanim kupimy farbę i narzędzia, koniecznie przyjrzyjmy się naszemu sufitowi – najlepiej z bliska. Malowanie sufitu przed odpowiednim przygotowaniem podłoża może się okazać fiaskiem – efekt będzie niesatysfakcjonujący, a co gorsza, po kilku miesiącach mogłoby się okazać, że konieczne jest ponowne malowanie sufitu.

Dlatego też najpierw obejrzyjmy sufit i sprawdźmy, czy poprzednie warstwy farby dobrze trzymają się powierzchni, czy może łuszczą się i odpadają. W tym drugim przypadku niezbędne będzie pozbycie się starej powłoki.

Malowanie sufitu
Autor: Mariusz Bykowski

Uzupełnianie ubytków i czyszczenie sufitu przed malowaniem

Podczas oględzin sufitu warto zwrócić także uwagę na to, czy nie znajdują się na nim ubytki. Drobne zarysowania możemy zignorować, ponieważ i tak nie będą widoczne z dołu, a może nawet wygładzi je nowa warstwa farby, jednak w przypadku większych dziur i uszkodzeń warto je uzupełnić specjalnymi masami naprawczymi – do tego celu wystarczy nam gips szpachlowy lub masa szpachlowa.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń – pozbycie się kurzu i innych osadów ułatwi malowanie sufitu. Co więcej, z powierzchni warto usunąć także plamy, szczególnie jeśli planujemy pomalować sufit białą farbą – mocne zabrudzenia mogłyby pozostać widoczne po zakończonej pracy.

Czy gruntowanie jest potrzebne przed malowaniem sufitu?

Jeśli sufit został naprawiony i oczyszczony, przejdźmy do gruntowania. Zadanie to jest bardzo proste, a zarazem konieczne, by efekt malowania sufitu był jak najlepszy. Podkład gruntujący ma za zadanie zmniejszyć chłonność powierzchni, a także ją wyrównać – w szczególności w tych miejscach, w których były usuwane ubytki. Dzięki temu farba do sufitu będzie się wchłaniała równomiernie i nie będzie nadmiernie wsiąkała w sufit, co mogłoby spowodować konieczność wielokrotnego nakładania emulsji.

Po gruntowaniu zwiększy się także przyczepność sufitu, a zatem możemy liczyć na to, że nasza praca przyniesie długotrwały efekt dekoracyjny.

Jaki wałek do malowania i jaka farba do sufitu – dobieramy narzędzia

Kolejnym etapem jest dobór narzędzi – co będzie nam potrzebne, by sprawnie i efektywnie pomalować sufit? To przede wszystkim:

  • folia i taśma malarska – te akcesoria pomogą nam zabezpieczyć powierzchnie i przedmioty w pokoju przed zachlapaniem farbą;
  • pędzel – najlepiej mały i wąski, którym wykończymy miejsca łączenia ścian i sufitu oraz przestrzeń wokół lamp;
  • wałek na kiju teleskopowym – dzięki niemu szybko, sprawnie i wygodnie pokryjemy farbą całe sufity;
  • kuweta na farbę – na niej odsączymy pędzle i wałki do malowania sufitu z nadmiaru farby;
  • stabilna drabina – nawet jeśli sięgamy wałkiem teleskopowym do sufitu, stojąc na podłodze, będzie ona niezbędna do precyzyjnego malowania pędzlem.

Następnie należy się zastanowić, jaka farba na sufity okaże się najlepsza? Tutaj z pewnością warto sięgać po preparaty tworzone właśnie do malowania sufitów. Są one bowiem komponowane tak, by nie odbijać światła – wtedy na powierzchni nie powstają żadne refleksy, więc niewidoczne pozostają ewentualne zarysowania i inne niedoskonałości.

Malowanie sufitu
Autor: yunava1/gettyimages

Jak malować sufit bez smug?

Na malowanie bez smug ma wpływ chociażby dobór odpowiedniej farby do sufitów – tego typu preparaty schną nieco wolniej niż farby do ścian, co pozwala uniknąć widocznych nierówności.

Trzeba też pamiętać, by dokładnie usuwać nadmiar farby z wałka, by podczas malowania sufitu mogła się ona równomiernie rozprowadzać na całej powierzchni.

Pamiętajmy także o tym, aby nakładać farbę na sufit równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami – wówczas zyskamy pewność, że cały sufit zostanie pokryty bardzo precyzyjnie i nie pominiemy przypadkiem żadnego fragmentu. Trzymając się tych zasad, uzyskamy piękny sufit bez smug.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE